• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Všetci zbroja – aj neutrálne Švajčiarsko

    23-11-2017 Zem & Vek 79 690 slov zprávy
     

    V polovici novembra t. r. oznámila švajčiarska Spolková rada, že chce investovať osem miliárd švajčiarskych frankov (CHF) do nových bojových lietadiel a nových rakiet zem – vzduch. Takmer súčasne s kompletnou vzdušnou obranou chce ministerstvo obrany nahradiť aj všetky ťažké pozemné zbrane. Najväčší balík všetkých čias na zbrojenie vo Švajčiarsku predstavuje 16 miliárd CHF – zaznamenal švajčiarsky denník Der Bund.


    Uvedené investície ihneď odštartovali veľkú politickú výmenu názorov v parlamente i občianskej spoločnosti. Ešte nie je známe, ktoré lietadlá a typy rakiet chce Spolková rada kúpiť. Na rozdiel od investičných potrieb letectva sa doteraz takmer nediskutovalo o stave pozemného vojska. Pritom sú jeho finančné požiadavky takmer väčšie ako letectva. Letectvo vyradilo nielen bojové stíhačky F-5 a F/A-18, ale aj vrtuľníky Super-Puma, riadené zbrane Stinger a Rapier a letový radar Taflir. V pozemnom vojsku sú to o. i. tank Leopard II, pancierová húfnica M-109 a všetky obrnené transportéry. Niektoré z týchto vozidiel boli používané ešte v rokoch vietnamskej vojny. Obrnený transportér M-113 a 35 mm protilietadlový kanón pochádzajú zo 60. rokov.


    Táto enormná investícia znamená, že Švajčiarsko musí kúpiť odteraz do r. 2030 takmer úplne novú armádu. Čo to stojí? Pre potreby letectva stanovila Spolková rada pre roky 2023-2032 cenový strop osem miliárd CHF. Pre pozemné vojsko sa pôvodne predpokladalo desať miliárd CHF pri náhrade 1:1, čo však podľa rozhodnutia Spolkovej rady nie je možné. Minister obrany Guy Parmelin sa vyjadril, že armáda bude musieť spraviť „boľavé rozhodnutie”, ktoré zbraňové systémy nahradí a ktoré nie, ale určite nebude musieť vymeniť všetky tanky.


    Švajčiarsko medzi rokmi 2023-2032 stojí pred najdrahšou zbrojnou investíciou. Pritom nie sú zarátané náklady na zbrojenie pred týmto dátumom. Bežné zbrojné programy v r. 2018-2021 budú stáť podľa ministerstva obrany ďalšie tri miliardy CHF. V týchto rokoch chce armáda nadobudnúť nové bojové oblečenie pre svojich vojakov, nové rádiové prístroje a prístroje na nočné videnie, nový vyhodnocovací systém a dozbrojiť obrnené transportéry 2000, vrtuľníky Cougar a vzdušný kontrolný systém Florako. Celkove plánuje armáda do r. 2032 zbrojné investície približne 19 miliárd CHF. Pretože dostupné peniaze nebudú stačiť na všetko, na dohľad sú interné boje o ich rozdelenie, napr. medzi obrnené oddiely a delostrelectvo.


    Z tohto dôvodu oznamujú vojenské zväzy, že Spolkovou radou navrhované zbrojné výdavky, hoci sú také vysoké, sú ešte stále nepostačujúce. „To však zďaleka nestačí, keď chceme mať silnú a robustnú armádu vo vzduchu, na zemi a vo virtuálnom priestore,” hovorí Stefan Holenstein, prezident Švajčiarskej dôstojníckej spoločnosti. Aj parlamentní poslanci za Švajčiarsku ľudovú stranu (SVP) a Slobodnú demokratickú stranu (FDP) pokladajú Spolkovou radou schválené finančné prostriedky za nízke, naproti tomu Socialistická strana (SP) a Zelení ich považujú za príliš vysoké. Keď príde osemmiliardový cenový strop pre letectvo do parlamentu práve vo volebnom roku 2019, nastane veľká výmena názorov o budúcnosti švajčiarskej armády a zaručene sa rozhorí aj spolkový volebný boj.


    V každom prípade je však jasné, alarmujúce a odsúdeniahodné, že nielen Švajčiarsko, ale všeobecne celý svet vkladá obrovský objem svojich aktív na ničivé ciele. Hoci by tieto prostriedky mohli byť využité na zmiernenie biedy mnohých a zlepšenie života ďalších. Isté svetové kruhy si však želajú, aby sa tony železa a ocele zmenili o nejaký čas na hrdzavý šrot…


    Zdroj: Švajčiarsky denník Der Bund.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Ivan Lužák

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑