• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Krach globalizovaných spoločností pocítime všetci

    29-9-2021 Zem & Vek 94 571 slov zprávy
     

    Svetová ekonomika 21, storočia funguje na princípe voľného obchodu, ktorý umožňuje vlastníkovi kapitálu investovať tam, kde sú výrobné náklady najnižšie a pridaná hodnota najvyššia. Dosiahnuté zisky sa zdaňovali nie tam, kde sa vytvorili, ale tam, kde ich zdaňovanie bolo najnižšie a tak sa ani nemôžeme diviť, že došlo k obrovskej príjmovej polarizácii medzi vlastníkmi kapitálu a ostatnými účastníkmi trhu. Tento systém fungovania ekonomiky označujeme pojmom globalizácia, ktorej dôsledkom je napr. skrachovanie americkej banky Lehman Brothers a teraz možný krach čínskej developerskej spoločnosti Evergrande a napokon aj problémy slovenskej spoločnosti Arca Capital. Príčinou je ich neschopnosť splácať požičané peniaze, ale aj výnosy z dlhopisov z dôvodu ich príliš rýchleho rastu. Globalizácia určite funguje za dobrého počasia, ale stačí spúšťač pádu a neistoty na finančných trhoch, ktorých spoločným menovateľom sú dlžoby nesplácané podľa dohodnutého splátkového kalendára a tak sa nemôžeme čudovať, že sa všade skloňuje pojem krach.

    Evergrande priškrtí čínsky rast

    Nebudeme špekulovať, či terajšie problémy spomínanej čínskej spoločnosti sa podobajú tej americkej, ale jedno majú spoločné a síce ich neschopnosť splácať dlhy, ktorých výška je viac ako 305 miliárd dolárov, čo predstavuje polovicu z dlhov spomínanej americkej banky. Americká vláda nebola vtedy ochotná pomôcť dlhy splácať a tak sa odštartovala globálna finančná kríza, ktorej negatívne dôsledky pociťujeme dodnes. To, že najbohatší ľudia prišli o miliardy, čínsku vládu asi netrápi, skôr ju zaujímajú bežní čínski občania, ktorý zaplatili zálohy za ich bývanie a hrozí, že nebudú mať ani peniaze, ani bývanie.

    Evergrande investuje do 1300 developerských projektov v rôznych čínskych mestách a zo spomínaných dôvodov zahájila rokovanie s investormi o odklade splátok a termínov na dokončenie bývania a všetci netrpezlivo čakajú, či čínska vláda pomôže zachrániť spoločnosť, ktorej prípadný krach by určite spôsobil spomalenie čínskej hospodárskej prosperity. Za stratami majetku tých najbohatších je pokles hodnoty akcii spomínanej čínskej realitnej spoločnosti, dôsledkom čoho poklesla aj jej trhová kapitalizácia z vlaňajších 41 miliárd dolárov na terajších 3,7 miliárd.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑