• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Asia Times: Pchjongjang mohl zkopírovat ohnivou hvězdu ze sovětských raket

    28-10-2017 Sputnik CZ 177 344 slov zprávy
     

    Dříve se mezinárodní společnost domnívala, že Kim Čong-un potřebuje více než 10 let, aby získal prototyp ICBM, která bude skutečnou hrozbou. Ale vše se změnilo poté, co Hwasong-14 prošla vzdušným prostorem Japonska, uvádí Asia Times.



    Hwasong, v překladu z korejštiny ohnivá hvězda, dosáhla výšky 2802 km a proletěla přibližně 930 km nad Japonským mořem za 39 minut. Podle některých informací je faktická vzdálenost letu této ICBM při optimální trajektorii více než 10 tisíc km. Z čehož plyne, že se Aljaška nebo Havaj mohou stát jejími potenciálními cíly, tvrdí se ve článku.

    Schopnost KLDR přeskakovat úroveň vývoje raketových technologií vystrašila analytiky. Obzvláště je znepokojil ten fakt, že všechna první testování ICBM Pchjongjangu proběhla úspěšně. Začali je podezřívat, že severokorejský režim „kopíruje jinde".


    Ruský raketový expert, který zkoumal fotografie Hwasongu-14, navrhl, že může být severokorejská ICBM kopií sovětských raket dálkového doletu R-36M, podle klasifikace NATO Satany. Připouštějí použití různých druhů vybavení včetně dělící se hlavní části s bloky individuálního navádění.



    Hwasong má všechny charakteristické příznaky R-36M. V první řadě bije do očí shoda aerodynamických vrchních částí těchto raket, tvrdí Asia Times.

    Analýza trajektorie a bojového vybavení Hwasongu dala základ pro předpoklad, že Pchjongjang mohl dostat technologie z ukrajinského konstrukčního zařízení Južnoje. V sovětské době byl podnik raketovým bastionem, kde se provádělo zkoumání perspektivních druhů zbraní, ale v současné době se utopil v dluzích.


    „Od roku 2000 Pchjongjang odesílal špiony na Ukrajinu, občas přes Moskvu, což ji přimělo přivést Kyjev na jejich stopu. Ale podle všeho teď hraje nesoulad ve vztazích Moskvy a Kyjevu na ruku Pchjongjangu," posuzuje jeden z expertů, které cituje Asia Times.



    Na pozadí podezření, že Severokorejci mohli získat přední technologie od Ukrajiny, vznikly otázky k čínské vládě, která „kupovala od stejné země tajné informace a vojenské vybavení".

    Peking neskrývá, že jeho první letadlová loď Ljaonin je zmodernizovanou ukrajinskou lodí. Ale kromě toho dostávala Čína podle některých expertů pomoc od KB Južnoje v 90. letech minulého století. Právě v tu dobu se Národně-osvobozenecká armáda snažila o průlom v raketových technologiích a miniaturizaci své jaderné munice, upozorňuje Asia Times.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑