• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Magická moc: na Ukrajině představili bezpilotní transport se „silnou raketovou výzbrojí“

    28-7-2017 Sputnik CZ 98 812 slov zprávy
     

    Po ukázce výrobků ukrajinského obranného průmyslu předseda Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexandr Turčinov prohlásil, že už jen vzhled pozemního robotizovaného stroje je schopen obrátit nepřítele na útěk. Experti ovšem po analýze charakteristik „chytré" vojenské techniky Kyjeva zapochybovali o její „intelektuální" kapacitě a bojových možnostech.



    Návštěva tajemníka rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexandra Turčinova na Gončarovském polygonu v Černihivské oblasti vyvolala v ukrajinských médiích velký rozruch.

    Zvláštní pozornost Turčinov věnoval ručnímu termobarickému granátu a pěchotnímu raketometu, které mají v nejbližší době přijít do výzbroje ukrajinské armády. Turčinov také pochválil 60 milimetrový minomet, označil ho za „perspektivní pro použití v zóně ATO".


    Z vojenské techniky, která má zastrašit „nepřítele na východě" Turčinov uviděl bezpilotní taktický létající komplex Gorlica (AN-BK1) a modernizovaný bezpilotní dopravní prostředek Fantom-2, který je vybaven „výkonnými raketovými zbraněmi".


    Mini-obrněný transportér


    Gorlica — to je podle všeho kopie amerického dronu RQ-7 Shadow, který se nachází ve výzbroji od roku 2002. Rozdíl je v tom, že létající aparát z USA plní výzvědné funkce, ale ukrajinský An-BK-1 je univerzální a je schopen nést rakety. První prototyp Gorlicy byl představen v srpnu roku 2016. Zkoušky nebyly úspěšné, v současné době probíhá dopracování aparátu.


    Druhá novinka, kterou si Turčinov prohlédl, byl bezpilotní pozemní osmikolový stroj Fantom-2.



    Z publikovaných informací je možné dojít k závěru, že ukrajinský obranný průmysl vytvořil zmenšenou a zjednodušenou kopii obrněného transportéru a na něj umístili nosič raket.

    Výsledkem je z vnějšku zvláštní stroj o délce a výšce (s ohledem na nosič raket) okolo 2,5 metru.


    Přesné charakteristicky bojového dopravního prostředku nebyly publikovány. Na portálu Defence Blog stojí, že Fantom-2 je vybaven nosičem raket B8V20-A pro neřízené rakety kalibru 80 milimetrů. B8V20-A je blok, který se umísťuje na vrtulníky Mi-8/17, Mi-24/35, Mi-28N, Ka-31 a Ka-52.


    Plánuje se, že tento ukrajinský stroj bude nejen zasahovat techniku, ale i opevněné body, živou sílu protivníka, může ale i vozit munici a náklady do oblastí, které se nacházejí pod palbou protivníka. Kromě toho bude Fantom-2 údajně schopen evakuovat raněné z bitevního pole. Řízení tohoto prostředku se provádí dálkově.


    Už jen svým vzhledem


    V rozhovoru pro ukrajinskou televizi Turčinov prohlásil, že Fantom-2 „je už jen svým vzhledem schopný vyděsit nepřítele".


    „Pokud ho uvidí naši nepřátelé, budou se vzdávat, nebudou čekat na to, než zahájí palbu", řekl tajemník Rady národní bezpečnosti. Později vysvětlil, že si ohledně nevyhnutelnosti zásahů protivníka dělal legraci.



    Zakladatel Defence Blog, pracovník Ukrajinského centra obranných iniciativ Dylan Maljasov charakterizoval projekt Fantom-2 jako naprostý neúspěch ukrajinského obranného průmyslu. Podle jeho názoru vytvořil obranný průmysl země stroj, který je naprosto k ničemu a ignoroval zkušenost bojových činností na post-sovětském prostoru.

    „Použití neřízených raket z lehkých pozemních platforem má velmi malé ukazatele přesnosti a o mnoho menší rádius dosahu samotných raket. Palbu je možné provádět jen za viditelnosti cíle.


    S takovými úkoly si dokáže poradit i minometné družstvo či dělostřelecká baterie," napsal expert na své Facebooku.


    „Jak technické řešení — to je neúspěch, tak i marketingové řešení v rámci propagace komplexu Fantom — to jsou trestné činy! Z plusů je možné promluvit o unifikaci, ale za podmínek deficitů lidí a hlavně, samotné munice, je možné dané řešení vyhodnotit jedním slovem — hloupost!" uzavřel Maljasov.


    Automobil na dálkové ovládání


    Fantom-2 to je modifikovaná verze Fantomu-1, který byl představen v říjnu roku 2016 v Kyjevě na výstavě Zbraně a bezpečnost — 2016. První prototyp byl šestikolový, měl na střeše kulomet ráže 12,7 mm.
    Podle videa, které bylo publikováno v médiích, pozemní dron je určen pro pomoc specnazu a bojovým průzkumníkům při plnění bojových operací. Fantom-1 může být použit pro palebnou podporu, evakuaci zraněných a přívoz munice (do 350 kilogramů užitečného nákladu).



    Stroj je řízen s pomocí přenosného pultu. Podle publikovaných charakteristik je v dronu namontován hybridní motor (kombinace benzínového a elektrického motoru). Fantom-1 je schopen dosahovat rychlosti 38 km/h, jeho dojezd činí 20 kilometrů.

    Bezpilotní prostředek Fantom-1 má dostatečně primitivní konstrukci. To umožňuje dojít k dohadu, že stroj prakticky nemá složité elektronické vybavení a systém ochrany před zásahem. Bez moderní výbavy tento experimentální model Fantom-1 připomíná obyčejné autíčko na dálkové ovládání.


    V honbě za lídry


    Fantom-2 je ukrajinský pokus dohnat prudký rozvoj pozemních robotických komplexů. Zatím ale žádný stát neinformoval o použití útočných bezpilotních pozemních strojů v reálném boji.


    Analytici si myslí, že použití bojových robotů na bojovém poli je vzdálená a zatím dostatečně mlhavá perspektiva. V daném okamžiku neexistuje strategie pro to, jak budou vojáci v boji spolupracovat s distančně řízenými stroji.



    Ruské ministerstvo obrany slíbilo představit nové roboty na každoročním Mezinárodním vojensko-technickém fóru Armija-2017, které se odehraje od 22. do 27. srpna v Kubince Moskevské oblasti.

    Hlavní překážkou při vytváření bojových robotů nové generace je nedostatečná úroveň umělé inteligence. Aby bylo možné dosáhnout citelného pokroku, vývojáři robotizovaných komplexů musejí téměř provést vědecko-technickou revoluci.


    Na řešení natolik složitých problémů nyní pracují vědci z USA, Izraele, Ruska, Francie, Velké Británie a Německa. Ukrajina má nezbytný potenciál pro rozvoj vědecky náročných projektů, ale v tomto seznamu je zcela očividně nadbytečná, myslí si zakladatel portálu Military Russia Dmitrij Korněv.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑