• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Od kľukov, drepov až po väzenie: Najťažšie koronavírusové tresty na svete

    24-8-2020 Zem & Vek 84 788 slov zprávy
     



    zdroj : Reuters © Antara Foto/Iggoy el Fitra

    Za nenosenie rúška podľa vládnych nariadení vo väčšine krajín hrozí maximálne pokuta. Niekde sa však rozsah trestov pohybuje od verejných kľukov až po trest odňatia slobody niekoľko mesiacov. V niektorých krajinách sú tiež veľmi vysoké pokuty.


    V strede chodníka pokľakne človek a roztiahne ruky na kamennú podlahu. Potom robí kľuky pod dohľadom niekoľkých policajtov. Nenosí športové oblečenie, mladý Indonézan má dokonca na hlave ružovú prilbu na motocykel. Jeho priestupok: V čase koronakrízy bol na ostrove Sulawesi bez masky na svojom motocykli a prešiel kontrolným bodom bezpečnostných síl. Trest nasledoval okamžite, pretože v Indonézii je ponižujúca gymnastika na verejnosti bežným trestom.


    Ale v najväčšom ostrovnom štáte sveta sa na presadzovanie „nového normálu“ používajú aj iné varianty tzv. „verejnej hanby“. Napríklad verejné spievanie národnej hymny, nútená účasť na pohreboch obetí COVID-19 (ako sa to stalo v Tubane na Jave) a čistenie verejných priestorov v jasne oranžovej veste s nápisom „Porušovateľ zdravotného protokolu“.


    Až desať rokov väzenia


    V Ghane v západnej Afrike môžu občania očakávať štyri až desať rokov väzenia alebo pokutu až 60 000 cedi (8 800 eur), ak sú prichytení bez ochrany úst a nosa. Prezident Nana Akufo-Addo schválil zákon v tomto zmysle v júni.


    Na thajskom ostrove Koh Chang boli švajčiarsky muž a jeho manželka v apríli odsúdení na dva mesiace väzenia za to, že v apríli jedli polievku pred svojim domom a zabudli na čas. Keď prišla polícia, bolo 22:20 hod. No od 22:00 bol vyhlásený zákaz vychádzania, ktorý je už odvtedy zrušený. Obaja manželia sú prepustení na kauciu a stále nad nimi visí možné uväznenie ako Damoklov meč.


    V Malajzii musel ísť majiteľ reštaurácie za mreže na päť mesiacov. Muž mal byť v izolácii kvôli koronavírusovým príznakom, ale jeho reštaurácia mala byť otvorená. „Výsledkom bolo, že niekoľko dedín v štátoch Kedah a Perlis muselo byť zablokovaných,“ uviedol minister národnej bezpečnosti Ismail Sabri Yaakob.


    V Singapure, ktorý je známy svojimi drakonickými rozsudkami, bol tiež uväznený štyridsaťročný muž. Jeho priestupok: Taxikár v apríli na Facebooku napísal, že z dôvodu lockdownu sa obchody zatvoria a supermarkety sa otvoria iba na dva dni v týždni. Aj keď príspevok odstránil po 15 minútach, podľa súdu vyvolal nákupnú paniku. Výsledok: štyri mesiace väzenia za šírenie nepravdivých informácií.


    Od začiatku pandémie polícia v Indii bila okoloidúcich, pouličných predajcov a rikšov, ktorí nenosili rúška. Iní porušovatelia pravidiel museli robiť drepy. Turisti na vychádzke museli napísať 500 krát: „Nedodržal som zákaz vychádzania a je mi veľmi ľúto.“


    Veľká Británia žiada platbu


    Je pravda, že orgány v Európe sa vyhýbajú podivným represívnym opatreniam, ale výzvy z mocenských kruhov na prísnejšie opatrenia sú čoraz hlasnejšie. Napríklad britská vláda nedávno zvýšila pokuty za porušenie koronavírusových opatrení: Každý, kto opakovane porušuje povinnosť nosiť ochranu tváre v obchodoch alebo iných uzavretých miestnostiach, musí teraz zaplatiť až 3 200 libier (približne 3 500 EUR) – dvakrát toľko ako predtým. Organizátori nelegálnych párty môžu dokonca očakávať pokuty až do 11 000 EUR.


    V Rakúsku hrozia až tri roky väzenia. Pozitívne testovaná 49-ročná žena z Klagenfurtu dostala šesťmesačnú probačný trest a pokutu 800 eur, pretože opustila svoj dom napriek karanténe. Nemec žijúci v Tirolsku musí zaplatiť 10 800 eur, pretože išiel na nákupy a vzal si taxík napriek infekcii a karanténe.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    zdroj : Von Liegestützen bis Knast: Die härtesten Corona-Strafen der Welt, rt.com, 23.8.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.




    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑