17 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Sonda New Horizons dosáhla hranice Sluneční soustavy

New Horizons byla vyslána do vesmíru v roce 2006. Jako první v historii získala snímky systému Pluta a také Arrocotu, objektu Kuiperova pásu, který byl určen jako planetesimal, který se zachoval z dob formování sluneční soustavy. V současnosti stanice zkoumá prašné a plazmové prostředí Kuiperova pásu, pozoruje vzdálené objekty a shromažďuje údaje o slunečním větru a také o mezihvězdných iontech za hranicemi oběžné dráhy Marse.

18. dubna v 14.42 stanice dosáhne vzdálenosti 50 astronomických jednotek (7,5 miliard kilometrů) od Země, a stane se tak pátým objektem, který to dokázal. V současnosti signál z New Horizons na Zemi a zpět putuje téměř 14 hodin.

Aby vědci oslavili tento okamžik, zveřejnili snímek hvězdného pole, který New Horizons pořídila 25. prosince 2020. Snímek zachycuje polohu Voyageru 1– nejvzdálenějšího objektu vytvořeného člověkem, který se teď nachází ve vzdálenosti více néž 152 astronomických jednotek od Slunce.

V době vzniku snímku byla vzdálenost mezi aparáty 18 miliard kilometrů. Sam Voyager 1 je méně výrazný v porovnání s hvězdami v pozadí a vzdálenými galaxiemi, proto je velice těžké ho spatřit. Určit polohu Voyageru 1 se vědcům povedlo na základě nepřetržité výměně signálu mezi Voyagerem 1 a Zemí

Očekává se, že v květnu tohoto roku New Horizons na dálku prozkoumá tři objekty v Kuiperově pásu. V létě pak zkusí najít nový cíl letu. Bohužel, zda zařízení překonalo heliopauzu se kvůli omezenému zdroji radioizotopového termoelektrického generátoru nedovíme. On může pracovat jen do dosažení vzdálenosti sto astronomických jednotek.


https://www.stalose.com/item-172832-