17 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Vážné zdravotné problémy po očkovaní proti chrípke

112-VAZNE-ZDRAVOTNE-PROBLEMY-PO-OCKOVANI-PROTI-CHRIPKE.jpg

Foto: Shutterstock

O prvotnom antigénovom hriechu (PAH) sme už písali. Takisto bola reč aj o zhoršení infekcie, ktoré je závislé od protilátky (antibody-​dependent enhancement, ADE). Podstatné je, že pri druhej a ďalšej infekcii sa objaví ADE a v organizme často pozorujeme poškodenia orgánov, ktoré pri prvotnej infekcii nikdy poškodené nebývajú, napr. srdce, pľúca, pečeň alebo obličky.

Ako blesk z jasného neba sa objavil článok K otázke o závislosti infekcie vírusom SARS-CoV-2 od predchádzajúcej sezónnej vakcinácie proti chrípke. Článok publikovali 15. novembra 2020 na webovej stránke prezidentpress.ru, pričom to, kto je prezidentom Ruskej federácie, vie vari každý. V súčasnej medicíné je vakcinácia jedným z najefektívnejších spôsobov ochrany človeka proti infekčným ochoreniam. Základným princípom vakcinácie je podanie oslabeného alebo mŕtveho agensa (alebo bielkoviny, peptidu, časti DNK, resp. RNK patogénu) vyvolávajúceho chorobu do ľudského organizmu na stimuláciu tvorby protilátok proti nemu. Lenže imunitný systém je riadna koťuha.

Niektoré vakcíny, ktoré boli pripravené s úprimným cieľom vyvolať imunitnú odpoveď, a tak zabrániť infekcii, nielenže nemôžu ochrániť organizmus človeka, ale, paradoxne, danú infekciu zhoršujú. Ide o ADE (spojené s PAH). Fenomén ADE prvý raz popísali v roku 1964 u ochorenia hemoragickej horúčky (a zimnice), ktorú spôsobuje vírus dengue. Zistilo sa, že u pacientov, ktorí prekonali (pomerne ľahkú) infekciu vírusom dengue, bol priebeh opakovanej infekcie omnoho ťažší, ba až smrteľný. Rovnako je to pri vakcinácii proti niektorým vírusom. Po vakcinácii vytvorí organizmus človeka protilátky. Pri opakovanej infekcii už vytvorené protilátky nie sú až také účinné.

Vysvetlenie je jednoduché – vírus mutoval, teda jeho bielkoviny obalu sa mierne, naozaj len trochu zmenili. Imunitný systém túto zmenu nerozozná. Ľudovo povedané, je lenivý vyrábať nové protilátky. Veď tie staré stačia, no nie? Nestačia. Vírus síce označkujú, ale nezneutralizujú. Neutralizovať je terminus technicus, je to ako keď bezpečnostné sily neutralizovali teroristov. Protilátky pri ADE, ako sme spomínali, vírus označkujú. Takýto komplex sa cez receptory na povrchu bielych krviniek (hlavne makrofágov a monocytov) dostane do ich vnútra.

Autor: Ján Lakota

1_2021.jpg

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK




https://www.stalose.com/item-165342-