14 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Rakovina, mrtvice, vrozené vady: Irák zažaluje USA kvůli použití ochuzeného uranu

Bagdád podá proti Spojeným státům žalobu u evropských soudů kvůli tomu, že Washington použil zbraně s ochuzeným uranem, informovala irácká zpravodajská agentura al-​Maalomah s odvoláním na Hatifa al-​Rikabiho, poradce zahraničního výboru iráckého parlamentu.

V rozhovoru s tiskovou agenturou al-​Rikabi naznačil, že bude podávat žaloby u soudů ve Švédsku a Německu kvůli údajným závažným zločinům USA, včetně použití munice z ochuzeného uranu.

„Každý měsíc jsou zaznamenány stovky případů rakoviny a toto číslo je jasným důkazem toho, jak velké škody americké síly napáchaly,“ citovala al-​Rikabiho agentura AP. Úředník také vyzval irácké zdravotnické úřady, aby „zveřejnily fakta a čísla o obětech způsobených bombardovacími kampaněmi USA“.

Parlamentní poradce vyjádřil naději, že žaloby pomohou „zajistit mezinárodní zodpovědnost“ pro USA bez dalších odkladů.

Podle al-​Maalomaha zaútočily USA na Iráčany s použitím ochuzeného uranu třikrát – v letech 1991, 1999 a 2003. Tyto útoky prý postihly statisíce Iráčanů, kteří trpěli zvýšeným výskytem rakoviny, mrtvice, onemocnění ledvin, plic a jater, potratů, předčasných porodů a vrozených deformací.

Velké části země byly kontaminovány radioaktivním odpadem. Agentura zároveň uvedla, že irácká vláda nedokázala vyčistit znečištění způsobené bombardováním ani nevyvinula tlak na mezinárodní společenství, aby USA a jejich spojence přiměla k tomu, aby se buď zapojili do sanace, nebo poskytli Iráku finanční kompenzaci, aby se s katastrofou vypořádal.

Podle odhadů irácké vlády se po útocích ochuzeným uranem prudce zvýšila míra výskytu rakoviny v blízkovýchodním státě, a to ze 40 případů na 100 000 osob v roce 1991, 800 na 100 000 osob v roce 1995 a 1600 na 100 000 do roku 2005.

Zvláště vysoký výskyt onemocnění byl hlášen v Bagdádu, Basře a Fallúdži, kde míra vrozených vad v poslední z těchto oblastí dosáhla úrovně až 14krát vyšší néž v Hirošimě a Nagasaki, dvou japonských městech, která USA bombardovaly v roce 1945.

Podle odhadů Organizace spojených národů použily USA v roce 1991 v Iráku nejméně 230 tun munice s ochuzeným uranem a v roce 2003 více néž 2000 tun.

Frieder Wagner, autor několika výzkumů týkajících se používání zbraní s ochuzeným uranem, loni řekl kanálu Sputnik, že americké používání munice „rozhodně“ představuje válečný zločin, zejména v Iráku, kde prach, který se nashromáždil na jihu země, odnášejí na sever prašné bouře, které způsobují, že se radiace šíří po celém státě i daleko za jeho hranicemi.

Spolu s Irákem použily USA a NATO v roce 1995 ve velkém měřítku munici s ochuzeným uranem v Bosně, v roce 1999 v Srbsku a Kosovu a v roce 2015 proti cílům Islámského státu v Sýrii.


Reklama

loading…





Loading…





Podobné články




https://www.stalose.com/item-164930-