16 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Ministr životního prostředí Brabec musel být převezen do nemocnice

8845304.jpg

„Pan ministr udělal vše pro to, aby se mohl komise zúčastnit, okomentovat svůj názor na termín odklonu od uhlí a odhlasovat, a poté odjel do nemocnice na vyšetření. To je vše, co k tomu mohu v tuto chvíli říci,“

řekla Petra Roubíčková, tisková mluvčí resortu životního prostředí, kterou cituje portál idnes​.cz.

Dnes měl ministr společně s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem komentovat přijaté doporučení komise o ukončení využívání uhlí v Česku v roce 2038.

Nutno podotknout, že Brabec je v poslední době pod jistým tlakem kvůli opakovaným únikům chemikálií do řeky Bečvy.

Ve středu se informovalo o dalším úniku neznámé látky do Bečvy ve Valašském Meziříčí-​Juřince. Na místě byl rovněž evidován úhyn ryb, ale pouze v jednotkách kusů. Stojí však za zmínku, že znečištění vody bylo v řece na podzim hlášeno již několikrát. V září se hovořilo o úhynu asi 40 tun ryb. Pachatel či pachatelé nebyli dosud zjištěni.

Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka, kterého cituje idnes​.cz, kauza otrávení vody už není jen ekologickou otázkou, ale otázkou politickou, tedy selhání demokratických institucí. Politik v této souvislosti klade vinu na ministra životního prostředí Richarda Brabce (za ANO) a připouští, že došlo buď k selhání Brabce a jeho podřízených či pokrytectví ze strany firmy zodpovědné za katastrofu. Gazdík rovněž vyzval ministra k rezignaci, ten to ale odmítl.

Podezřením čelí také chemička DEZA holdingu Agrofert, který dle řady opozičních politiků je stále pod řízením premiéra Andreje Babiše, i když ten to odmítá. V pondělí deník Referendum přišel s tím, že v den zářijové otravy Bečvy došlo na podniku k havárii, jak ale poznamenali v Agrofertu, šlo nikoli o havárii, ale o provozní událost, která nemohla být příčinou otravy.

Usnesení Sněmovny

Úniky chemických látek do Bečvy byly ve čtvrtek na pořadu jednání poslanců. V usnesení, které navrhli poslanci za Pirátskou stranu, KDU-​ČSL a ODS, požádala Sněmovna vládu o důkladné vyšetření incidentů.

Poslanci se rovněž obrátili na vládu, aby dohlédla na uložení exemplárních pokut viníkům a zároveň předložila konkrétní návrh opatření k zabránění úniku chemikálií na všech vodních tocích.


https://www.stalose.com/item-163758-