17 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Na Slunci došlo k nejsilnější erupci za poslední roky

5902163.jpg

„Podle údajů vesmírných rentgenových detektorů pracujících na oběžné dráze měla erupce sílu M4,4. Je to čtvrtý bod v pětibodovém systému erupcí (nad třídou M jsou pouze erupce třídy X). Erupce takové a větší síly byly na Slunci naposledy zaznamenány na podzim 2017,“ uvádí se webu instituce.

Uvádí se, že „je velmi pravděpodobné, že skutečná síla erupce byla ještě vyšší, protože střed exploze byl na opačné straně Slunce, která není vidět ze Země“. Vědci proto nevylučují, že ohnisko erupce může ve skutečnosti patřit do nejvyšší třídy X.

Vzhledem k tomu, že k tomu došlo na odvrácené straně, nabité částice a plazmové mraky vylétající ze Slunce letí ve vzdálenosti stamilionů kilometrů od Země. Za týden se tato část hvězdy otočí směrem k Zemi, ale odborníci nevědí, zda bude aktivita v této zóně Slunce pokračovat.

Tato laboratoř již dříve uvedla, že zaznamenala nejsilnější projev sluneční aktivity za poslední tři roky: během první listopadové dekády došlo k většímu počtu erupcí néž za celý rok 2020.

Nad Japonskem přeletěla obrovská zářící koule

Bolid, neboli zvlášť jasná padající hvězda, byl zaregistrován v noci na neděli na západě Japonska, informují japonská média.
Početné záběry obrovské zářící koule na tmavé obloze byly zveřejněny japonskými uživateli sociálních sítí. Pád bolidu byl navíc zachycený kamerami televize NHK v prefekturách Mie, Aiči a dalších.

Ředitel městského planetária Akaši v prefektuře Hjógo sdělil agentuře Kjódo, že bolidy s jasností větší néž Venuše jsou dost vzácné.

„Domníváme se, že se poslední vzplanutí tohoto bolidu dalo podle jasnosti srovnat s Měsícem v úplňku,“ cituje agentura výrok Takešiho Inoue.

Obyvatelé západních prefektur, kteří zveřejnili video na svých stránkách, také uváděli, že pád bolidu byl doprovázen velkým hukotem.


https://www.stalose.com/item-163495-