16 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Šéf slovenské SIS: Je zde hrozba islámských radikálů. A co ruští a čínští diplomaté? Jedni loví novináře, jiní poslance

463377.jpg

Hrozba islámských radikálů na Slovensku existuje

V nedávné výroční zprávě, kterou tajná služba zveřejnila, se objevilo několik kontroverzních témat. A právě o některých z nich Pčolinský v diskusním pořadu promluvil. Zmínil například působení islámských radikálů na Slovensku, a to zejména ve spojitosti s nedávným teroristickým útokem ve Vídni. Při této příležitosti Pčolinský přiznal, že zde tato hrozba existuje.

K cizincům se pak vyjádřil ještě trochu podrobněji, když uvedl, že někteří takto smýšlející lidé se snaží na Slovensku získat zaměstnání třeba v oblasti gastronomie. Například terorista z Guantánama na Slovensku prodává kebab.

„Dáváme si pozor, aby se nic nestalo,“ řekl pro TV Markíza Pčolinský.

Kromě toho se šéf SIS zaměřil ale i na jinou skupinu, kterou jsou podle něj Slováci, „kterým přepnulo a mají představu, že jsou džihádističtí bojovníci“. Pčolinský dodal, že i „takové lidi je třeba mít pod kontrolou“. Podle jeho slov na Slovensku může být v současnosti „jednociferný počet“ těchto osob.

V neposlední řadě zmínil také třetí podezřelou skupinu, kterou tvoří kavkazští islamisté z Vídně. Ti se totiž na Slovensku setkávají s jednou bratislavskou zločineckou skupinou. A právě ty Vladimír Pčolinský považuje za největší riziko.

„Zatím spolu řeší pouze sportovně-​byznysové věci, ale přitom už stihli unést jednoho muže od hotelu Sheraton či stihli bitvu v dalším hotelu. Nesekají zde latinu a byl bych nerad, kdyby se na Slovensku cítili dobře,“ podotkl šéf SIS.

Ruští a čínští diplomaté

Řeč ale přišla také na působení ruských a čínských diplomatů na území Slovensku. V pořadu tak Vladimír Pčolinský hovořil o tom, že zatímco ti první se podle něj zajímají často o novináře, druzí mají velký zájem o kontakty s poslanci parlamentu nebo státními úředníky.

„Číňany zajímají technologie, prosazování vlastních firem, mají velký zájem participovat na budování 5G. Ještě je zajímá byznys, duševní vlastnictví a naši poslanci. Jsou specialisté na to, že jim nabízejí slovenské prostitutky,“ dodal s tím, že na nebezpečnost těchto kontaktů již upozorňoval několik politiků.

Zdůraznil však, že v takových případech ani tak nejde o pokus o vydírání, ale o navázání bližšího vztahu.

„Když jsme to už spolu dělali, tak spolu můžeme dělat i byznys. Zatím se mi jeví, že k ruským a čínským zpravodajským službám mají blíže opoziční poslanci. Zájem je také o ty koaliční, protože koalice vládne. No, ale když se nepodaří koaliční poslanec, tak i ten opoziční je dobrý,“ poznamenává.

Konspirační porady bývalého vedení policie

Pčolinský v dané televizní relaci odpověděl i na otázku ohledně komentáře bývalého prezidenta SR Andreje Kisky k akci NAKA s názvem „Očistec“, v jejímž rámci jsou aktuálně ve vazbě mnozí bývalí čelní představitelé Policejního sboru.

Andrej Kiska ve svém stanovisku totiž tvrdil, že jako prezident měl informace o údajných tajných poradách bývalého prezidenta Policejního sboru SR Tibora Gašpara, exšéfa NAKA Petra Hraška s podnikatelem Norbertem Bödörom.

„To, že jsem řekl, že náš stát ovládá, nebyla náhoda. O tajných konspiračních poradách pod vedením Bödöra, kde se rozhodovalo o osudu lidí na Slovensku, jsem jako prezident věděl. Měl jsem přístup k různým lidem a různým informacím,“ uvedl Kiska.

Nicméně, na otázku, zda Kiska hovoří o informacích z prostředí SIS, Vladimír Pčolinský uvedl, že „taková konkrétní oficiální informace v tajné službě neexistuje“. Rovněž dodal, že nedokáže říci, zda v té době tajná služba o údajných poradách věděla, ale zopakoval, že v současnosti „taková informace neexistuje“.


https://www.stalose.com/item-162780-