28 May, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Trefili do černého? V Teheránu se objevilo nové graffiti před bývalým americkým velvyslanectvím. Foto

10908692.png?1572707280

Graffiti na ohradě bylo vytvořeno v předvečer 40. výročí významné události v moderních dějinách Íránu. 4. listopadu 1979 asi 400 studentů, kteří se prohlašovali za členy Hnutí muslimských studentů – následovníky kurzu vůdce islámské revoluce v Íránu imáma Chomejního, převzalo kontrolu nad velvyslanectvím USA i jeho pracovníky.

Prezident USA Jimmy Carter na obsazení velvyslanectví zareagoval tím, že zmrazil íránské účty v amerických bankách, vyhlásil embargo na íránskou ropu (nehledě na energetickou krizi), zrušil diplomatické vztahy s Íránem a zavedl proti Teheránu ekonomické embargo.

Krize s americkými rukojmími byla vyřešena po 444 dnech, v lednu 1981, kdy se přibližně 50 z nich vrátilo do USA.

Nehledě na to, že se stranám nakonec podařilo vyřešit tuto otázku podepsáním Alžírských dohod, diplomatické vztahy nebyly obnoveny a nejsou do dnešního dne. Zájmy USA v Teheránu zastupuje Švýcarsko.

Nyní se na území bývalého velvyslanectví USA nachází muzeum věnované událostem těch dní a kamenná zeď pomalovaná celou řadou graffiti je jednou z vizitek íránského hlavního města. Donedávna se největší popularitě u turistů při procházce po ulici Taleghani, kde se nachází muzeum, těšil groteskní obraz Sochy Svobody s lebkou místo obličeje na pozadí americké vlajky.

V sobotu získala zeď před muzeem novou podobu, staré graffiti vystřídalo nové, které, jak uvedli zástupci muzea v rozhovoru s agenturou Fars, zobrazuje tři hlavní témata: západ slunce Ameriky a Západu, americké zločiny ve světě, zločiny USA v Íránu.

Nová vyobrazení mají nejen abstraktní poselství, které odráží slabost amerického militarismu a jeho zločiny, zejména v podobě „bezmocného“ revolveru s pokleslou hlavní, hvězdnou pruhovanou vlajkou, kde jsou místo hvězd lebky a z vlnitých pruhů vyrůstají vojáci upírající svůj pohled na východ, ale vyjadřují také současný stav vztahů mezi USA a Íránem.

© Sputnik /​Anton Bystrov

V Teheránu se objevilo nové graffiti před bývalým americkým velvyslanectvím

Kromě toho jedno z graffiti v podobě známek zobrazuje nejstereotypnější „zboží“, jehož obrazy vznikají, když začneme hovořit o americkém způsobu života: písmeno „M“ připomínající řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald’s, Mickey Mouse s pistolí, klobouk strýčka Sama s hvězdami a pruhy, groteskně vyobrazená pistole s klaunskou parukou. Podle obsahu graffiti to vše stojí jeden americký dolar a je vytvořeno v barvách americké vlajky.

© Sputnik /​Anton Bystrov

Graffiti v podobě známek zobrazuje nejstereotypnější americké „zboží“

Zvláště zajímavý je další obrázek se spoustou podrobností, který se může vztahovat k současným americko-​íránským vztahům: dva lidé sedí u stolu — vlevo je americký zástupce, napravo je zástupce Íránu, a diskutují o nějaké otázce. Oba jsou v oblecích, ale u zástupce Spojených států vidíme jeden pozoruhodný detail – má sako, ale místo kalhot má vojenské kalhoty s chrániči kolen a vojenské boty skryté před očima íránského partnera.

© Sputnik /​Anton Bystrov

Obrázek, který se může vztahovat k současným americko-​íránským vztahům

Na pozadí nedávných diskusí o možnosti vyjednávání mezi USA a Íránem o íránském jaderném programu nabývá toto graffiti zvláštní podtext, jako by potvrzovalo opakované nabádání ze strany nejvyššího íránského vůdce Alího Chameneího, abychom nedůvěřovali Západu.


https://www.stalose.com/item-135743-