17 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Praha coby místo setkání lídrů: Babiš pozval britského premiéra, zavolá i Pellegriniho a nejenom jeho

10465670.jpg

Podotýká se, že konkrétní datum schůzky ještě není znám, oficiální pozvánka ještě nepřišla.

Johnson v úterý telefonoval s několika evropskými lídry a hovořil s nimi o Brexitu.

Jak na svém twitterovém účtu informoval český premiér Andrej Babiš, Johnsona pozval do Prahy a přislíbil, že na setkání pozve své kolegy ze Slovenska, Polska a Maďarska. Právě Česká republika předsedá Visegrádské čtyřce.


Telefonát s @BorisJohnson. Řekl, že naše země je skvělá, že ji zná, má tady vztahy a že se vůbec nemusím obávat o osud našich lidí ve Velké Británii ani o byznys našich českých firem, jsme spojenci. Pozval jsem ho do Prahy a myslím, že kolegové z V4 se přidají. Zeptám se jich.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 27. srpna 2019

Poznamenává se, že Johnson kromě Babiše mluvil s maltským premiérem Josephem Muscatem, bulharským předsedou vlády Bojkem Borisovem, rumunským prezidentem Klausem Iohannisomem i nizozemským premiérem Markem Ruttem.

Ten Johnsonovi řekl, že evropská sedmadvacítka zůstává otevřená možným návrhům, které jsou v souladu s dohodou o odchodu.

Možné návrhy z Londýna tedy musí respektovat jednotu volného trhu a musí zabránit hranici s Irskem.

Zastánce tvrdého Brexitu

Před pár dny bylo informováno o tom, že pokud Británie opustí EU bez dohody, neobdrží EU 39 miliard liber, což by mělo být náhradou za Brexit v Bruselu, potvrdil britský premiér Boris Johnson.

Nedávno navštívil Johnson poprvé jako předseda vlády Berlín a Paříž, kde diskutoval s kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Emmanuelem Macronem o otázkách týkajících se Brexitu a Británie o vyloučení hranic s Irskem z konečné dohody.

„Oba vůdci chápou, že pokud dohoda nebude schválena, nebudou existovat žádné zákonné povinnosti ve výši 39 miliard liber. Jak jsem řekl, po 1. listopadu (odchod Británie z EU) budeme schopni spravovat toto značné množství peněz různými způsoby, například podporou našich zemědělců a investováním do oblastí důležitých pro naše občany,“ uvedl Johnson v rozhovoru pro britské televizní kanály.

Nový britský premiér, který je zastáncem tvrdého Brexitu, již nejednou prohlásil, že Británie opustí EU do 31. října letošního roku bez ohledu na okolnosti. Rozhodnutí o vystoupení z EU označil Johnson za základní.

Referendum o vystoupení Velké Británie z EU se konalo v červnu 2016, podpořilo ho 51,9 % lidí. Předpokládalo se, že země opustí unii 29. března 2019, což se ale nestalo, poněvadž se předcházející premiérce Therese Mayové nepodařilo dohodnout s Bruselem.

Tvrdý Brexit zasáhne i Slovensko

Pokud Velká Británie opustí Evropskou unii bez dohody, bude mít odchod království na svědomí 1,2 milionů pracovních míst po celé Evropě. Slovensko v tomto případě zaplatí 15 790 pracovních míst.V druhé polovině srpna informoval o tom portál Aktu​al​ity​.sk s odkazem na studie belgické Katolické univerzity ve městě Leuven.

Na Slovensku by k citelným dopadům došlo v chemickém průmyslu s výrobou plastů. Při tvrdém brexitu by přišlo o práci zhruba 820 pracovníků, což je úbytek o 2,66 % v tomto sektoru.

V odvětví opracovávání a výroby kovů by přišlo o práci bezmála 2 700 Slováků, což je 3,11 % z tohoto odvětví v zemi.

V sektoru výroby elektronických a počítačových zařízení či ve výrobě optických přístrojů by přišlo o práci 836 Slováků (5,45 %).


https://www.stalose.com/item-130754-