15 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Ministerstvo financí USA vysvětlilo nové sankce proti Rusku

5537002.jpg

Americkým bankám také není zakázána koupě bondů na druhotném trhu suverénního dluhu RF.

Nové sankce USA proti Rusku

Zpráva o rozhodnutí USA zavést druhý balík protiruských sankcí kvůli případu Skripalových byla zveřejněna tento týden. Mají nabýt platnosti 19. srpna.

Nové sankce se týkají státního dluhu. USA hodlají také požádat mezinárodní finanční organizace, aby neposkytovaly Moskvě úvěry. Americkým bankám byla zakázána účast v primárním prodeji ruského suverénního dluhu nominovaného v jiné měně néž rubl, stejně jako poskytnutí devizových úvěrů ruské vládě. Plánují se také dodatečná omezení v exportu do Ruska řady materiálů, zboží a techniky.

Důvodem pro sankce nazvali ve Washingtonu skutečnost, že Moskva neposkytla záruky v rámci amerického zákona O kontrole nad chemickými a biologickými zbraněmi. První balík sankcí nabyl platnosti 27. srpna loňského roku.

Reakce ruské strany

Ministr financí Anton Siluanov poznamenal v komentáři k sankcím, že ruská ekonomika dokázala v posledních letech svoji odolnost vůči sankcím, a že finanční systém umožňuje uspokojit potřeby rozpočtu a podniků v úvěrech.

Mluvčí ruského MZV Maria Zacharovová řekla, že nehledě na „zjevnou provokaci“ v případu Skripalových, je tento incident znovu použit jako záminka pro sankce. Dodala, že jde hlavně o stejné sankce jako v předcházejících letech.

„Americká vláda již dávno omezila možnost svých bank poskytovat úvěry a brání spolupráci Ruska s mezinárodními finančními rozvojovými úřady, a rovněž zakázala prodej četných technologií a zboží. Není na tom nic nového,“ prohlásila Zacharovová.

Ruské velvyslanectví v Londýně poukázalo na to, že zavedení v USA nových protiruských sankcí vzbuzuje hodně otázek, protože důvodem jsou obvinění bez důkazů viny.

Diplomaté připomněli, že britské úřady dosud nezveřejnily výsledky vyšetřování incidentu v Salisbury. „Přísně to tají před ruskou stranou, před světovou veřejností, před masmédii, což svědčí o neochotě britské vlády ukázat reálný obraz incidentu a přiznat neexistenci důkazů ruské účasti,“ prohlásili diplomaté.

V britském Salisbury byli 4. března 2018 otráveni, podle tvrzení britských úřadů, bývalý důstojník GRU Sergej Skripal, a jeho dcera Julia, což vyprovokovalo velký mezinárodní skandál. Londýn má za to, že se na otravě Skripalových látkou A234 podílel ruský stát. Moskva to kategoricky popírá. Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov učinil v květnu 2018 prohlášení, že se „případ Skripalových“ rozpadá před očima kvůli neexistenci jakýchkoli důkazů ruské viny.


https://www.stalose.com/item-129024-