2 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Není mu nic svaté? Kalousek i v Den vítězství vtipkoval o sovětském maršálovi Koněvovi

6194700.jpg

V noci ze 7. na 8. května mladí antifašisté a členové českého Komunistického svazu mládeže hlídali pomník maršála Sovětského svazu I. S. Koněva v městské části Praha 6, aby zabránili případným projevům vandalismu. K nim totiž již několikrát v minulých letech došlo, a to těsně před květinovými oslavami Dne Vítězství a osvobození Československa. Zprávu o úspěšném dokončení akce zveřejnil na sociální síti jeden z uživatelů Twitteru. Miroslav Kalousek tak okamžitě na tento post reagoval, a to vtipem o maršálovi Koněvovi a osvobození Prahy Rudou armádou.

„Kvíz: Kdo je autorem citátu „Časy jsou těžké“? Soudruh maršál Koněv, když se marně snažil sundat Pražský orloj,“ napsal Kalousek.

Politik poprvé zveřejnil tato slova před rokem, a to v reakci na zprávu o znesvěcení pomníku maršála I. S. Koněva. Tehdy byla socha poničena barvou.


Když je ten svátek, dám k lepšímu jeden prastarý vtip. Otázka : Kdo a kdy vyslovil citát “Časy jsou těžké”? Odpověď : Soudruh maršál Koněv, když si marně pokoušel vzít Pražský orloj. https://t.co/Kyy6Ov8ONe

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 8 мая 2018 г.

Reakce uživatelů na tento vtípek byla tehdy, stejně jako i nyní, poněkud chladná. I přesto se však někteří pokoušeli pokračovat v této „hře“ v podobném duchu.

„Též autor citátu: „Tak tohle asi neodvezem.“ Když orloj poprvé spatřil,“ napsal v komentářích jeden z nich.

V srpnu loňského roku zastupitelstvo Prahy 6 umístilo u podstavce sochy maršála I. S. Koněva vysvětlující cedulky v ruském, anglickém a českém znění. Na nich je uvedeno, že Koněv velel sovětské intervenci v Maďarsku v roce 1956, byl u rozdělení Berlína zdí o pět let později a také „osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa“.

Zástupce ruského ministerstva zahraničí Artěm Kožin však tehdy poznamenal, že text neodpovídá historické pravdě, protože maršál Koněv neměl žádný vztah ke zpravodajské přípravě invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Argumentoval tím, že v dubnu roku 1963 odešel z vrchního velení ozbrojených sil do důchodu.

Další pamětní deska připomínající osvobození Prahy Rudou armádou byla ze Staroměstské radnice odstraněna během loňské rekonstrukce. Po dokončení oprav byly všechny pamětní desky vráceny na radnici, kromě pamětní desky věnované maršálovi Koněvovi. Diskuse o jejím osudu přitom stále probíhají.

Oficiální mluvčí Ministerstva zahraničí Ruska Maria Zacharovová prohlásila, že Moskvu stále více znepokojuje situace kolem sovětských pamětních objektů v Praze. Prohlásila, že předpokládá, že dojde k nápravě obecně přijatých historických faktů.


https://www.stalose.com/item-122295-