17 June, 2024 | stalose.com

Stalose Zprávy | Konec šizení zákazníků: Falešným slevám v obchodech odzvonilo!

5776654.jpg

Portál novinky​.cz informoval o tom, že si lidé při nákupu ve slevách často neuvědomují, že slevy až tak výhodné nejsou. A proč? Je to jednoduché. Častou praktikou obchodníků je totiž to, že nejprve cenu zvýší a poté z ní vytvoří „výhodnou“ akční cenu. Cena tedy ve finále může být i stejná jako dříve, ale zákazníci si toho zkrátka nevšimnou.

S tím se ale rozhodl skoncovat Evropský parlament. Ten schválil novelu směrnice o cenách pro spotřebitele. Novela by měla vstoupit v platnost již za dva roky, pokud se tedy nesetká s nesouhlasem ze strany členských států, což je ale nepravděpodobné. Podle směrnice bude muset být každé oznámení o snížení ceny doprovázeno informacemi o původní ceně.

Portál připomíná, že v dané věci prodejce kontroluje Česká obchodní inspekce (ČOI).

„Sleva má být odvozována z ceny, za kterou bylo zboží skutečně prodáváno, nikoli z doporučených spotřebitelských cen uváděných výrobcem. Na dodržování zákona intenzivně dohlížíme,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

V současnosti však nejde o porušení zákona, pokud obchodník zvýší cenu jen na pár dní a pak z ní udělá slevu. Pokutou se však trestá, když dá podnikatel zboží do prodeje přímo se slevou a nedoloží, z jaké původní ceny daná sleva vznikla.

S novelizovanou směrnicí mnozí souhlasí. Pozitivně ji hodnotí i například spotřebitelská organizace dTest.

„Zavedení závazných pravidel pro výpočet slev je určitě přínosné. Na českém trhu se pravidelně setkáváme s tím, že obchodníci počítají slevy ze záhadných původních cen, za které se zboží snad ani nikdy neprodávalo,“ tvrdí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Slevy pokaždé jinak

A jak se se slevami vypořádávají různé obchody a společnosti?

„Při výpočtu slev vycházíme z ceny zboží, která je stanovena dodavatelem při uvedení výrobku do prodeje, tedy z doporučené maloobchodní ceny,“ uvádí Eva Kočicová, která je mluvčí prodejen s elektrem Datart a Euronics.

K věci se však vyjádřily pomocí svých mluvčích i obchodní řetězce jako je Lidl či Globus.

„U všech našich výrobků reagujeme na aktuální situaci na trhu a té pak přizpůsobujeme cenu a případnou výši slevy,“ vysvětluje mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Mluvčí prodejen Globus Rita Gabrielová v dané věci upozorňuje na to, že je třeba rozlišovat kategorie čerstvého a trvanlivého zboží. Podle ní se totiž prodejní ceny čerstvého sortimentu obvykle neplánovaně snižují i několikrát v měsíci, a to kvůli omezené trvanlivosti a nutnosti odprodeje.

„V Globusu si zakládáme na tom, aby akční ceny vycházely z cen, které byly jako poslední neakční ke dni, kdy odesíláme náš akční leták do tisku, tedy cca šest dnů před zveřejněním. Naprosto nepřípustné je z našeho pohledu umělé navyšování ceny před zahájením akce v letáku nebo katalogu,“ dodala závěrem.


https://www.stalose.com/item-120405-