• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Prečo sa ekonómia stráca?

    3-9-2018 Zem & Vek 99 922 slov zprávy
     

    Prečo sa stráca? V porovnaní s čím? Nadpis som si zvoli zato, že som si prečítal v Plus 7 článok s názvom Strážkyňa verejných peňazí.


    Úvahy ma, žiaľ, veľmi nemilo prekvapiliAle veľa čitateľov sa iste pamätá ako po roku 1989 vystupovali protagonisti tzv. zamatovej revolúcie ako absolútne istí, nepochybní, nezvratní, nepripúšťajúci námietok v ich predstave ako má fungovať ekonomický systém. Žiaľ, ani jeden z nich nebol ekonóm, či už to bol J. Budaj, M. Kňažko a či F. Gál. Takýmto lacným konštatovaním však nechcem končiť úvahu, hoc by som vlastne mohol, a povedať, preto, že neboli ekonómami. Ekonómia sa začala strácať.


    Otázku z nadpisu aj z nadpisu spomenutého článku, by som mohol hlbšie doplniť otázkou prečo sa kontinuita stratila? Touto vetou som naznačil, že prinajmenej ministerstvo financií a národnú banku musia viesť, či mali by viesť excelentní ekonómovia. Prečo? Keďže sme sa vrátili ku kapitalizmu a v ňom pokračujeme, mali sme pokračovať aj v kvalite ministrov financií či guvernérov národnej banky. Trápi ma aj to, že prečo sa vlastne politici po roku 1989 neobrátili na ekonomickú vedu?  Po prečítaní spomenutého článku som sa obrátil krátkym listom na šéfredaktorku, a to týmto: „Vážená pani šéfredaktorka, dovoľujem si zareagovať na pani Miriamu Letovanecovú. Pán prof. Engliš, dvakrát minister financií a raz guvernér Československej národnej banky napísal takmer 1000 stranové dielo Soustava národního hospodářství, s podnadpisom věda o pořádku, v kterém jednotlivci a národové pečují o udržení a zlepšení života. Tam definoval aj hospodársky ideál. Bolo to v roku 1937, mal som rok. On nepotreboval implementačnú jednotku úradu vlády (neprispievajú vlastne k deficitu nášho ŠR?). Nepotreboval ju ani náš prvý guvernér SNB prof. Karvaš, ktorý napísal dielo Základy hospodárskej vedy, ktoré má viac ako 800 strán. Prečítajte si, prosím Vás, obe. Zistíte, aké hlboké poznatky má ekonómia o tom ako má fungovať ekonomika, hlavne jej inštitucionálny systém. A prečítajte si aj prílohu.“ K týmto dielam porovnávam dnešok.


    Čítajúc spomenutý článok ma napadlo, prečo sa stráca ekonómia. Totiž, človek priam musí obdivovať dokonalosť oboch diel, aj Karvaša, aj Engliša, ich myšlienkové bohatstvo, ich riešenia problémov ako má fungovať ekonomika. Dali nám zákony „ekonomickej optiky“, teda ekonomickej vedy. Dodržali reťazec od pozorovania cez formuláciu hypotézy až po jej experimentálne overenie. Veď boli najvyššími ekonomickým predstaviteľmi štátu a boli vedcami, čiže prirodzenými strážcami peňazí. Ktorí z našich ministrov, či guvernérov mali také diela? Ich diela boli a sú výpovednou silou ekonomickej vedy. Dnes to našich politikov nezaujíma (zámerne?), skôr si zakladajú na kompromitovaní a zosmiešňovaní, ak sa ozve hlas, že rešpektujme ekonomickú vedu! Škoda, že netrvajú na obhajobe vedeckého bádanie a jeho výsledkoch. Volajú po tom hlavne experimentálne zistené údaje o našej ekonomike, predovšetkým trvalý deficit štátneho rozpočtu po roku 1993. Topíme sa v dlhoch. Ale len vďaka poznatkom môžeme spoznať ako ekonomický svet funguje, a teda aj mal fungovať. Práve dnes by mali ekonómovia nadviazať na dokonalosť, ktorú nám zanechali velikáni. Hlavne v oblasti teórie peňazí, ktorej Karvaš v diele venoval viac ako 70 strán. Rozoberúc 5 funkcií peňazí, dokázal so svojimi riaditeľmi a ostatnými spolupracovníkmi hodnoverne, dokonale a kvalifikovane strážiť a ustrážiť peniaze, ich kolobeh.  Guvernér ECB Draghi bez mihnutia oka zvyšoval množstvo peňazí v obehu o hodnotu rovnú cca nášmu HDP, a to mesačne! Vyriešil niektorý z radu problémov dnešného kolobehu peňazí v ekonomike (napr. čo s bitcoinom)? Netreba vniesť nový poriadok a zmysel do oblasti ponuka a dopyt po peniazoch? Nemohli by naši ministri a guvernéri svojimi poznatkami prispieť k svojej sláve v ekonomickom svete? Akosi sme sa uspokojili tým že získali platonickú cenu najlepší minister, či guvernér. Potrebujeme plne pochopiť matematickú hĺbku a bohatstvo, ktoré sa dnes skrýva v tejto teórii. Ba potrebujeme ucelený systém ekonomickej vedy, vedeckú metodológiu súčasnej ekonómie, zovšeobecniac dnešný ekonomický život, súvislosti a úplnosti. Nie by bolo, bolo by, o čom neustále hovoria kontaminovaní ekonómovia, zvlášť neziskových organizácií. Nerysuje sa dnes nový Faust a jeho zmluva s diablom? Ekonomický vedec sa nemôže uspokojiť a zmieriť s ekonomickou prázdnotou pojmov ako rovná daňswap či dlhová brzda, ktoré pochádzajú z dielne SDKU, SAS a KDH. Tu ide viac ako o akýsi ich vlastný banálny filozofický pohľad. Tu ide o to, ako funguje moderný dnešný ekonomický systém a nie o nedokonalosť ich poznania. Ide o ekonomickú duchovnú situáciu doby, súčasnej civilizácie, jej zvládnutie, schopnosť preniknúť do spletitých mechanizmov dnešnej ekonomiky (nie boja o moc, ktorý u nás kvitne). Ľudia sú už priam otupení z vnímania konfliktov a vystúpivších negatívnych ľudských vlastností a amorálnych zásad mocných.


    Treba zásadným spôsobom ovplyvniť ekonomickú vedu a ekonomický systém, ako systém, ktorý tým, že produkuje fyzikálne tovary, komodity a služby jedinečne uschopňuje jednotlivých členov spoločnosti uspokojiť predovšetkým ich materiálne potreby ( nie HDP). Jeho chovanie musia ustrážiť ministri financií a guvernéri, nie implementačné jednotky. Nesnažme sa, aby sa budova ekonomickej vedy stala sutinou. Starý ekonomický svet sa rúca, a aká bude naša budúcnosť závidí od vedcov, aj ekonomických, nie, že ukáže čas.


    Autor: Prof. Jaroslav Husár


    Zdroj: https://www.slovenskeslovo.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1535:preco-sa-ekonomia-straca&catid=12:forum



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑