„Věříme, že rozšíření dovozu a snížení cel na léky proti rakovině povede k velkým příležitostem pro Indii a další země v regionu," uvedla v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying. V květnu minulého roku Čína zrušila cla na dovoz léků proti rakovině. Tento krok však nenadchl indický průmysl, jelikož k tomu, aby bylo možné léky proti rakovině prodávat do Číny, je zapotřebí licence a podpora státních nemocnic. Takový druh podpory až doposud nebyl k mání. Není jasné, zda ministerstvo zahraničí odkazuje na rozhodnutí z loňského května nebo se jedná o nový rozvoj.
V Číně je rakovina diagnostikována celkem 4,3 milionům lidí ročně. Tyto údaje zveřejnila Čínská centrální televize.
Film Dying to Survive byl natočen podle skutečného příběhu pacienta Lu Yong, kterému byla diagnostikována leukémie. Jako inspirace k natočení filmu posloužil snímek Dallas Buyers Club (Klub poslední naděje), což je americké drama oceněné Oscarem.
Z pondělního oznámení však stále není jisté, zda Čína udělila indickým firmám licenci na prodej léků proti rakovině na čínském trhu. To je totiž stěžejním krokem. Indické společnosti nemohou legálně prodávat vlastní léky v Číně, jelikož je zapotřebí licence vydaná Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.