První taková loď již existuje. Loni v srpnu ruský tanker Christophe de Margerie (pojmenovaný po šéfovi koncernu Total, který zahynul při letecké nehodě v Moskvě) za rekordních 19 dní překonal cestu z Norska do Jižní Koreje bez doprovodu ledoborce. Cesta byla tak o 30 % kratší než přes Suezský kanál.
Novatek má však v plánu vybudovat alespoň dalších 15 lodí, každá v hodnotě 320 milionů dolarů. Tankery budou dlouhé 300 metrů a při rychlosti 7,2 uzlu (13,3 km/h) ročně přepraví 16,5 milionu tun zkapalněného plynu, což je kolem poloviny spotřeby Jižní Koreje, píše agentura Bloomberg.
„Jedná se nejspíše o největší krok v našem rozvoji Arktidy," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v prosinci u příležitosti zprovoznění projektu Jamal.
S odkazem na věhlasného ruského vědce z 18. století Michaila Lomonosova, který předpovídal ruské dobývání Sibiře, Putin dodal: „Teď můžeme s jistotou prohlásit, že Rusko bude dobývat Arktidu v tomto a následujícím století. Zde se nachází nejvíce přírodních zdrojů na světě. Toto místo je budoucí dopravní tepnou…"
Každý tanker bude mít životnost 40 let. Závod na zkapalněný plyn na Jamalu má roční kapacitu 16,5 milionu tun. 50,1 % akcií vlastní společnost Novatek. Dalšími akcionáři jsou francouzská Total (20 %), čínská CNPC (20 %) a čínský Fond Hedvábné cesty (9,9 %).