Kromě toho Peking zvažuje uzavření dohod o volném obchodu s každým členem Ligy arabských států. Spolu s tím čínský prezident potvrdil svou oddanost globalizaci na pozadí obchodní války se Spojenými státy. Podle něj projekty, které Čína nabízí, jsou součástí programu ekonomické rekonstrukce a průmyslové obnovy.
„Čína by se chtěla přidat k Arabské lize… aby se stala opatrovníkem míru a stability na Blízkém východě, obráncem rovnosti a spravedlnosti a podporovatelem rozvoje. Chceme být dobrými přáteli, kteří se od sebe vzájemně učí," cituje Si Ťin-pchinga portál South China Morning Post (SCMP).
20 miliard dolarů chce Peking půjčit na rozvoj zaměstnanosti a pracovních příležitostí, dalších 90,6 milionu dolarů chce vyčlenit na rekonstrukční pomoc v Sýrii, Jemenu, Jordánsku a Libanonu. Přes 150 milionů dolarů má jít na podporu sociální stability. Dále slíbil úvěry v hodnotě 3 miliard dolarů pro finanční sektor arabských zemí. Peking chce posílit i spolupráci v oblasti těžby ropy a plynu a rovněž obnovitelné energetice.
Nicméně se v Pekingu obávají, že čínské ekonomické ambice mohou narazit na regionální nestabilitu.
„Čína nebude mít jinou možnost, než se do regionu zapojit i politicky, obzvláště pokud bezpečnostní vakuum na Blízkém východě ohrozí čínské komerční zájmy," říká pro SVMP Joost Hiltermann z nevládní organizace International Crisis Group.
Během svého projevu Si Ťin-pching vyzval země regionu, aby vzájemně respektovaly svou suverenitu a vyzval země k dialogu, aby vyřešily složitou situaci na Blízkém východě.