Extrémní vedra nadále panují ve světě. V současné době jsou v ohrožení přes dvě miliardy lidí, varují odborníci. Na tepelných mapách z minulého týdne je vidět, jak města na severní polokouli zaznamenávaly extrémní teploty. Rekordy padaly v Evropě, Severní Americe, na Středním východě a v západní Asii.
V Evropě rekordy padaly na Britských ostrovech. V Irsku 28. června dosáhla teplota 32 °C, což je nový rekord. Belfast v Severním Irsku dosáhl teploty 29,5 °C 28. června; i zde jde o nový rekord. V Castledergu byla 29. června naměřena hodnota 30,1 °C, opět jde o rekordní teplotu.
„Je to naprosto neuvěřitelné a opravdu se jedná o nejintenzivnější teplotní událost, jakou jsem kdy viděl na Sibiři," řekl odborník.
Oteplování atmosféry a oceánů přináší čím dál viditelnější projevy, které se dotýkají každého z nás, i když si to mnozí ještě neuvědomují. V České republice, kde též panují vedra, si většina horka užívá a neuvědomuje si, že se jedná o klimatickou katastrofu, která bude mít i nadále negativní důsledky na počasí po celý rok. Zejména se jedná o trend absence jara a částečně i podzimu a také extrémní rozkyv teplot v zimě a létě.