A právě Česko nepotřebuje nové jaderné bloky, i tak je sedmým největším světovým vývozcem elektřiny, je třeba se vzdát mírového atomu a nahradit ho alternativními zdroji — větrnými elektrárnami a slunečními bateriemi, modernizace a dostavba jaderné elektrárny povede ještě k větší závislosti na Rusku. Ale opravdu se Rosatom chce zúčastnit nového tendru na stavbu českých jaderných elektráren?
Bude se Rosatom znovu účastnit projektu na dostavbu českých jaderných elektráren, pokud bude tendr znovu vyhlášen?
„Pokud se k tomuto projektu nyní vrátíme a znovu vyhrajeme, samozřejmě to pro Rusko může být pozitivním módním momentem, vždyť nehledě na sankce v Evropě nadále realizujeme velké energické projekty. Ale z druhé strany vzniká otázka: „Jaké podmínky by Česko mohlo teď nabídnout?" Osobně si myslím, že za předchozích podmínek to pro Rosatom nemá žádný smysl. Navíc existují pochybnosti, jestli bude nový konkurs objektivní. Je třeba to zkrátka důkladně promyslet, navíc Rosatom má velký balík zahraničních objednávek, budujeme teď jaderné elektrárny v Turecku, Finsku, Bělorusku, Číně a asijských zemích. Tyto projekty vyžadují vážnou státní podporu. Vždyť my investujeme do stavby a peníze se nám musí vracet z tarifů za energii. A pokud se Česko v roce 2014 tak nehezky zachovalo k vítězi tendru, měli bychom jim dnes nabízet takové výhodné podmínky? Konec konců dostavbu jaderných elektráren více potřebují samotní Češi než Rosatom. Já bych se bez velkého přemýšlení do nového tendru nepouštěl, je třeba se ponaučit z minulosti.
Brusel od Čechů požaduje, aby zkrátili délku provozu Dukovan z 50 na 40 let. Ale v Evropě je v provozu nemálo starých jaderných elektráren, ty jim ale nevadí…
Možná má aktivista Greenpeace Jan Rovenský pravdu, když říká, že Česko nepotřebuje nové jaderné elektrárny, že české potřeby v budoucnu pokryjí alternativní zdroje — slunečné baterie a větrné elektrárny?
To je pro Evropu klasická historie. Jsou tací, kteří si pragmaticky chtějí spočítat cenu elektřiny získané z jaderných elektráren. Poté jsou přívrženci zelené energetiky za jakoukoliv cenu. Stejně tomu bylo v Německu, které se vzdalo mírového atomu, ale realizuje toto rozhodnutí velmi opatrně. Můj názor: ať jakkoliv mluví o obnovitelné energii, stejně „alternativa" návratností nedožene elektřinu vyráběnou z plynu, už nemluvím o jaderné energii, která je ještě levnější. Už jsme si zvykli na strašáky o jaderných elektrárnách, dokonce i o uhelné energii. Ale já osobně si nedokážu představit, jak se státy východní Evropy vzdají tradičních zdrojů elektřiny, například energetického uhlí, kde v Polsku nebo v Česku zůstane jeho velký podíl i v komunálním hospodářství."
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce