Japonský list Japan Times však cituje manažera rafinérské společnosti Dongming Petrochemical Group v provincii Šan-tung, který uvedl, že všechny objednávky na dovoz americké ropy zrušil. Nahradit ji má ropa z Blízkého východu a západní Afriky.
Podle analytika poradenské společnosti JTD Energy John Driscoll, kterého cituje portál Zero Hedge, bude snížení importu americké ropy seriózní odvetou proti USA.
Spojené státy se sice podílejí pouze 5 % na celkovém čínském importu ropy, v absolutních číslech se však jedná o jednu miliardu dolarů měsíčně. Pokud Peking zavede 25% cla na import americké ropy, čínským importérům se její nákup již nevyplatí. V takovém případě Spojené státy budou nejspíše muset prodávat svou ropu jiným importérům se slevou. Lze proto očekávat, že čínské rozhodnutí se citelně dotkne americké platební bilance.
„(Číňané) se nenechají zastrašit a nepodlehnou americkým sankcím," říká Driscoll, podle kterého obchod s ropou mezi Pekingem a Teheránem naopak vzroste.
Mezitím Indie a Turecko rovněž naznačily, že nehodlají Washingtonu ustoupit a budou nadále kupovat ropu z Íránu. Spolu s Čínou tyto země představují 60 % íránského ropného exportu. Jak minulý měsíc upozornila agentura Reuters, americké sankce vůči Íránu mohou dopomoci vzniku „petro-jüanu", neboť Peking bude tlačit na Teherán, aby prodával ropu v čínské měně. Díky tomu Čína ušetří na konverzi měn a posílí jüan ve světovém finančním systému.