Článek vědců je zveřejněn v časopisu Lancet, krátce o zkouškách informuje zpráva pro tisk na MedicalXpress.
Zkoušek se zúčastnilo 393 zdravých dobrovolníků ve věku 18-50 let ze 12 klinik v několika regionech — východní a jižní Africe, Thajsku a USA. Odborníci sloučili hned dvě fáze klinických výzkumů (fázi I a fázi IIa), ve kterých se ověřuje bezpečnost vakcíny a rovněž nejlepší dávkování. Všichni účastníci byli náhodným způsobem rozděleni na osm skupin, po dvou (zkušební a kontrolní) na region. Výzkum byl prováděn oboustranně naslepo, tj. ani samotní účastníci, ani vědci do konce testování nevěděli, která skupina dostává vakcínu a která placebo.
Výsledky zkoušek ukázaly, že všechna otestovaná schémata vakcinace Ad26 byla neškodná vůči zdraví dobrovolníků a měla pouze nepatrný vedlejší účinek v podobě bolestí v místě injekce (69-88 % oproti 49 % v kontrolní skupině), bolestí břicha a zad, závratí a průjmu (u pěti účastníků).
Vakcinace navíc přispěla ke značnému zvýšení množství protilátek proti bílkovinám virové blány, k intenzivní fagocytóze a aktivaci imunních T-buněk.
Vědci současně ověřili vakcínu pokusem se 72 makaky rhesus, kteří měli analogickou imunní reakci. Odborníci píšou, že se u zvířat projevila 67procentní ochrana před nákazou virem imunodeficience opic SHIV-SF162P3.