„Podařilo se nám nalézt nejen nástroje pivovarů, ale také mumie psů a lidí žijících v letech 3200 — 3000 př.nl. Tyto zvířata patřila k arabským chrtům, jedním z nejstarších loveckých plemen psů, což vypovídá o tom, že jejich pánové jsou pozoruhodní a bohatí lidé," řekl Ayman Ashmawi, zástupce egyptského ministerstva pro starožitnosti.
Pivo je dnes považováno za jedno z nejstarších alkoholických nápojů, které na Zemi existuje. Jeho první odrůdy, jak ukazují vykopávky ve starověkém Egyptě a Číně, se objevily před více než čtyřmi tisíci lety a od té doby pivovarníci vynalezli tisíce druhů piva.
První stopy pivovarnictví byly objeveny v oáze Tel-el-Farha před dvěma desetiletími výpravou polských archeologů, kteří provedli vykopávky na území jednoho z prastarých chrámů v deltě Nilu. Tento objev, jak poznamenává Ashmawi, se stal zvláště důležitý poté, co vědci zjistili, že starověcí Egypťané několikrát se otevírali a „zapomínali" na tajemství vaření.
V následujících letech a desetiletích archeologové pokračovali ve vykopávkách, zkoumali nejnižší vrstvy půdy a nejbližší sousedství pěti budov objevených v roce 1998 a doufali, že objeví ještě starší stopy pivovarnictví.
V letošním roce měli štěstí. Ashmawi a jeho kolegům se podařilo najít dvě budovy, kde se pivo vařilo v době, kdy se Egypt začal sjednocovat pod vládou nomarchů, kteří se stali prvními faraony Dolního a Horního království.
Kromě základů těchto struktur, hliněných cihel, keramiky, řezných desek a jiných nástrojů našli vědci mumii muže pohřbeného v neobvyklé póze s alabastrovými soškami a keramikou, stejně jako mumie a kosti několika arabských bíglů.
Podle Ashmawiho přítomnost několika pivovarů postavených v různých historických obdobích v Tel-El-Farha naznačuje, že tento region hrál zvláštní roli v životě starověkého Egypta a rozvoji tradic pivovarnictví. Podle něj v jiných oblastech delty Nilu a celého Dolního Egypta archeologové ještě nenalezli žádnou podobnou strukturu, což poukazuje na některé jedinečné rysy Tel-el-Farh.