• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Výhradně národní zájmy: Proč Itálie odmítla nakupovat americké stíhačky F-35

    8-7-2018 Sputnik CZ 147 369 slov zprávy
     

    Dříve o připravenosti nenakupovat tyto letouny promluvilo Turecko, které se také účastnilo vývoje F-35. Experti nevylučují, že tato prohlášení mohou svědčit o zhoršení vztahů mezi USA a jejich partnery.


    Podle slov italské ministryně obrany se země také chystá zrevidovat kontrakt z roku 2012 na nákup 90 letounů F-35. Podle dohody má Itálie dostat 60 stíhaček verze A a 30 letounů verze B celkově za 14 miliard euro.


    Trenta dodala, že odmítnutí nákupu 90 letounů může vést k pokutám a sankcím ze strany USA, což se může zase negativně odrazit na stavu italského rozpočtu.


    „Provádíme pečlivé vyhodnocení, které zohledňuje národní zájmy," řekla.



    ​Je důležité říci, že italský závod na výrobu těchto letounů v Novaře je jediný svého druhu za hranicemi Spojených států. V květnu roku 2017 vyrobili v Itálii první ze 119 letounů, jenž byl následně odeslán do Marylandu v USA, aby byl certifikován a byl proškolen personál.


    Druhá nepříjemnost


    Itálie není první stát, který se rozhodl změnit pozici ohledně nejnovějších amerických stíhaček. Vláda Turecka dříve opakovaně zdůrazňovala, že Ankara má právo nakupovat nejen americké F-35, ale i ruské protivzdušné systémy S-400. Washington na toto vyjádření zareagoval nejen hrozbou odmítnutí dodávek stíhaček, ale i možnými ekonomickými sankcemi.


    Turecký ministr zahraničí Čavušoglu prohlásil, že pořízení S-400 ze strany Turecka je „uzavřená věc". Turecký premiér Binali Yıldırım prohlásil, že pokud USA odmítnou dodat zemi stroje, tak „Turecko nezůstane bez alternativy".



    Celkově ale vyjádření italské ministryně svědčí o velkém rozkolu v NATO ve věci této stíhačky, myslí si vojenský dopisovatel novin Komsomolskaja pravda Viktor Baraněc.

    Podle jeho názoru může Turecko při hledání náhrady za americký letoun obrátit svoji pozornost na novou ruskou superstíhačku Su-57.


    „Toto vyjádření italské ministryně už vyvolalo nemálo paniky v kancelářích Bílého domu, i Pentagonu," myslí si expert.


    „Trump tlačí na země EU, aby ty z nich, které jsou členy NATO, zvýšily své rozpočty na obranu na 2 % (HDP). To je spojeno se snahou Washingtonu zaplatit náklady na vývoj a výrobu vojenské techniky," myslí si člen Akademie vojenských věd, politolog Sergej Sudakov.


    F-35 je stíhací bombardér páté generace. Podle očekávání má být základním kamenem letectva USA, Velké Británie, Kanady a dalších spojenců Washingtonu. Stíhačka je považována za nejdražší vojenský program v historii.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑