Stavridis zdůrazňuje, že se nedá říct, že v NATO dříve nebyly žádné neshody. V letech mezi 2009 a 2013 spojenci často nemohli souhlasit ve věci Afghánistánu a Libye například s tím, kdo kolik investuje, vzpomíná na svou službu v alianci autor. Je třeba také poznamenat, že o rozpadu NATO se mluví již několik desetiletí, zvlášť po zaniknutí SSSR.
Podle názoru bývalého velitele NATO, k osobní nepřízni mezi klíčovými osobnostmi aliance došlo v zvláštní nešťastné době, kdy se Rusko snažilo vyvolat nátlak na hranici teritorií, které jsou ohraničeny armádou spojeneckých sil, a pomocí taktiky „hybridní války" usiluje o destabilizaci pobaltských a černomořských států.
Američtí spojenci se obávají, že během nadcházející schůzky s Putinem z přátelských pocitů může Trump dělat příliš mnoho ústupků. Například stažení velkého počtu amerických sil z Evropy nebo zastavění výcviku na východních hranicích aliance, protože podle Ruska jsou manévry „ provokativní". A pokud si vzpomenete na setkání s Kimem, během kterého Trump slíbil, že pozastaví cvičení s Jižní Koreou, zdá se, že strach je velmi rozumný, píše Stavridis.