Tohle by se v demokratickém státě, členu Evropské unie, dít nemělo. Lotyšské bezpečnostní orgány ve čtvrtek zadrželi šéfredaktora Sputniku Lotyšsko Valentinse Rožencovse. Zcela bezdůvodně strávil 12 hodin na policii a bez oficiálního obvinění byl propuštěn. Bohužel, nejde o první případ, kdy orgány pobaltských států perzekvují žurnalisty a aktivisty.
O pošlapávání práv novinářů a cenzuře Sputnik hovořil s Karlou Maříkovou, poslankyní za SPD a zastupitelkou Karlovarského kraje.
Jak se stavíte k tomu, že v Evropské unii jsou pronásledováni "nepohodlní" novináři? Třeba nedávno byl zadržen šéfredaktor Sputniku Lotyšsko.
K tomuto případu nemám informace a tak se konkrétně nemohu vyjádřit. Neznám ani články dotyčného novináře a nejsou mi ani známy skutečnosti proč byl zadržen.
Evropská unie chce umlčet novináře, kteří se nebojí psát kriticky a pomocí zavedení cenzury internetu omezit přístup k informacím a umlčet oprávněné kritické hlasy. Stačí se podívat do Anglie na zatčení Tommyho Robinsona, kdy tamní vláda chce držet nelichotivé případy pod pokličkou.
Svoboda je asi taková, že už v tuto chvíli, když Vám odpovídám, vím, že se na mě bude pohlížet, že jsem proruská, přitom bych odpověděla komukoli, kdo mojí odpověď nevytrhne z kontextu a uveřejní ji pravdivou.
Dá se považovat podobné zadržení za narušení novinářských svobod?
Potlačování kritického zpravodajství je neslučitelné se svobodou tisku a svobodou slova. Bohužel potlačováním těchto práv se nacházíme v novodobé totalitě. Nejsou mi však známy skutečnosti, z jakého důvodu byl novinář zadržen a zda to souviselo s jeho prací.
Pokud EU chce zahájit cenzuru internetu, vadí jí kritičtí novináři, tak asi těžko se bude stavět sama proti sobě. ČR je součást EU a současná vláda je prounijní, tak dělá politiku EU. Stačí se podívat, kdo ve Sněmovně podpořil cenzuru internetu (ANO, Piráti, ČSSD, KDU-ČSL, TOP09).