Dvojice informovala o nálezu policii, kancelář primátora města a Banku Francie. Nehledě na to prokuratura Roanne věnovala pozornost „atypickým finančním operacím", které prováděli, a zahájila vyšetřování. Ukázalo se, že podezření vyvolal prodej 23 z 28 zlatých ingotů.
Za několik let se o pokladu dozvěděla rodina bývalého majitele domu, který do té doby zemřel. Jeho pozůstalá žena a osm dětí podali žádost k soudu o předání pokladu. Předložili důkazy, že ve skutečnosti zlato patří jim.
V roce 2015 soud jejich žádosti vyhověl a vynesl rozhodnutí, že musí být vráceno zachovalé zlato a také peníze získané prodejem 15 ingotů. Noví majitelé se s tím nechtěli smířit. „Všichni jim říkali, že ingoty jsou jejich. Oni se upřímně považovali za majitele zlata," vysvětluje jejich právník.
Dvojice se marně pokoušela podávat odvolání proti soudnímu rozhodnutí v jiných instancích. V roce 2017 toto rozhodnutí potvrdil odvolací soud a červnu spor projednal Nejvyšší soud Francie. Původní rozhodnutí zůstalo v platnosti.