• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    20 let od výstavby mešity v Brně: trnitá stezka islámu v Česku

    4-7-2018 Sputnik CZ 120 415 slov zprávy
     

    Sputnik zjišťoval, jak je po dvaceti letech vnímáno muslimské vyznání v ČR. V návaznosti na to oslovil profesora Mezinárodního politologického ústavu Fakulty sociálních studií Masarykovy university pana JUDr. PhDr. Miroslava Mareše.


    Mareš ve svém komentáři sdělil, že velká část české veřejnosti se k islámu staví negativně.


    „Tento postoj a jeho důležitost ve veřejné debatě umocnila i migrační krize a vlna teroristických útoků v západní Evropě v posledních letech," podotkl.



    Například publicista Pavel Chrastina v dnešním rozhovoru pro Parlamentní listy oznámil, že západní Evropa importuje spolu s migranty i muslimský terorismus.

    Mareš zároveň dodal, že pouze malá část společenského spektra je výrazně islamofilní.


    Navzdory nejednoznačné reakci, kterou vyvolala stavba první mešity, se později na území ČR objevilo několik dalších muslimských modliteben. Podle Marešova názoru případná stavba nových muslimských center vyvolá alespoň dočasné protesty proti islámským subjektům, které mají jen částečnou podporu místní populace. To se ostatně potvrdilo i před dvěma lety při otevírání šíitského centra v Brně.


    V souvislosti s tím je nezbytné připomenout, že dnes v České republice funguje řada muslimských organizací. Jedná se zejména o organizace jako Ústředí muslimských obcí v ČR a jeho jednotlivé sekce, Svaz muslimských studentů i mládeže či Muslimská unie v České republice. Vědec však nevylučuje vznik nových organizací, například v souvislosti s migrací ze střední Asie.



    Pokud se zaměříme na případy diskriminace či špatného zacházení s muslimy v České republice, zatím jich není mnoho.

    „Ve srovnání se Západem nejde o velká čísla či o násilí končící smrtí nebo vážnými zraněními, ale např. nevládní organizace In-Iustitia monitorovala několik případů. Slyšel jsem i o diskriminaci muslimů na bytovém trhu, kdy jim údajně kvůli jejich příjmení byly odmítány nabídky pronájmu," sdělil vědec.


    Zde profesor odkazuje na nevládní organizace In-Iustitia, která monitorovala několik případů. Rovněž uvedl případ diskriminace muslimů na bytovém trhu, kdy jim údajně kvůli jejich příjmení nebyl umožněn pronájem bytového zařízení.


    Z dalších podobných kauz lze připomenout například medializovaný případ, kdy dvě studentky pražské zdravotní školy byly omezovány v nošení hidžábu. Soud studentkám nedal za pravdu.


    Abychom byli objektivní, je zapotřebí uvést, že pokud jde o možný vznik napětí ve studentském prostředí, kde se také představitelé vyznávající islám pohybují, případů není zatím mnoho. Údajně se jednalo pouze o ojedinělé případy, kdy muslimští studenti jednali agresivně vůči svému okolí. Naštěstí nejde o masový problém. Zatím.


    Čas ukáže, jakým směrem se bude islám v ČR nadále rozvíjet. A to i díky vzniku náboženských staveb.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑