Možno očakávať od slovenského predsedníctva vo V4 aj iné akcenty v spornej politike sankcií voči Ruskej federácii? Touto otázkou Sputnik sa obrátili na publicitu a komentátora Slovenských národných novín Dušana Kerného:
Pri dnešnej dynamike európskych problémov a politickej neistote v jej kľúčových štátoch, keď už aj nemecká politická scéna trvalo stráca na stabilite, je ťažko byť prorokom čo sa stane v priebehu jedného roka slovenského predsedníctva. Faktom však je, že V4 práve tak ako Slovensko a jeho politické vedenie získalo ostrohy v dlhom zápase proti povinným kvótam prideľovania migrantov. Dnes sú kvóty mŕtve, ale trvalo to tri roky čo sa proti nim od roku 2015 V4 bráni, Slovensko dokonca žalobou na európskom súde. Ukázalo sa, že aj malý štát, ktorý nie je nijakou ťažkou váhou v politike zoskupení NATO či EÚ si dokáže zachovať vlastnú politickú a diplomatickú tvár a nemusí len splývať s politikou veľkých štátov. Faktom však je, že Maďarsko hodilo na váhy sporu o migračnú politiku únie svoj rázny postoj, radikálne uzatvorenie hraníc proti nelegálom. A vytrvalo pokračovalo v najtesnejšej výmene názorov a spolupráci s bavorskou CSU Horsta Seehofera vrátane jeho mocenského boja proti kancelárske Merkelovej. Slovensko už v rámci polročného rotujúceho predsedníctva v orgánoch EÚ vlani získalo uznanie za dobré organizačné zvládnutie agendy, je teda pragmatickým kozákom, nie je nijakým zelenáčom. Prejavil sa typický slovenský pragmatizmus, ktorý bude dominovať aj vo V4.
Slovensko bude posilňovať a budovať koaličný potenciál, ktorý V4 získala aj jeho pričinením v opore voči Bruselom nanucovaným povinným kvótam migrantov. Preto bude rešpektovať postoj českej a poľskej vlády voči Rusku, ten sa prejavil tým, že oba štáty, na rozdiel od Slovenska vypovedali ruských diplomatov v rámci nanucovanej solidarity EÚ.
Okrem toho Slovensko má svoje ciele — jedným z nich je patriť do jadra Európskej únie, keďže sme o. i. jediným štátom V4 ktorý má menu euro. Slovenským problémom preto je aj nové formovanie eurozóny, osobitne snaha o spoločný rozpočet eurozóny a potom problémy s novým rozpočtom EÚ, Bruselom poňatý ako krátenie eurofondov o. i. pre poľnohospodárov, ktorí aj tak nikdy nedosiahli sľubované vyrovnanie na úroveň starých teda západných štátov EÚ.
Z toho všetkého vyplýva, že začať diskusiu o nových vzťahoch s Ruskom zatiaľ zrejme nebude oficiálnym programom V4?
Ale vráťme sa k problému sankcií…
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce