Přes sto let je TNT klasickou směsí chemikálií, pokud potřebujete něco vyhodit do vzduchu. Tato látka je tak dobře známá ve světě, že se dokonce používá jako měřítko efektivity výbuchů: od prasknuté žárovky až po monumentální jaderný výbuch.
Ale nový výzkum z Los Alamos National Laboratory a Armádní výzkumné laboratoře USA objevil chemikálii bis-oxadiazol (C6H4N6O8), která má mnoho výhod TNT, přitom během její produkce se neuvolňuje tolik toxického odpadu, a samozřejmě má i lepší výbušné vlastnosti.
"Nejčastěji se dá spatřit v granátech a minometných granátech," říká Jesse Sabatini, chemik z Armádní výzkumné laboratoři v Marylandu.
Hlavní nevýhodou TNT jsou podle chemiků škodlivé odpady, které se shromažďují při výrobě výbušniny. Právě tohoto nedostatku se chtěli zbavit vědci, a proto začali vyvíjet novou látku, jejíž výroba by nebyla tak znečišťující.
Bis-isoxazol se skládá ze dvou pětiatomových kruhů se třemi atomy uhlíku, jedním dusíkem a jedním kyslíkem. Výměnou atomu uhlíku za další dusík chemici dokázali posílit výbušné vlastnosti, ačkoli nevěděli, zda nová sloučenina bude mít stejně nízký bod tavení. „Neexistuje žádný způsob, jak předpovědět bod tavení nové látky," říká Sabatini.
A jakmile novou a vylepšenou látku vědci syntetizovali, spatřili, že bis-oxadiazol má teplotu tavení kolem TNT, což ji dělá tavitelnou pro bezpečnou výrobu.