• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    DW: Jak se na Slovensku podvádí se zemědělskými dotacemi EU

    28-6-2018 Sputnik CZ 86 350 slov zprávy
     

    František Oravec — 47letý majitel impozantní farmy v Gynově, malé vesnici na jihovýchodním Slovensku — vždycky chtěl být farmářem, stejně jako jeho otec a dědeček. Tato farma je prakticky jeho celoživotní dílo, které bylo budováno přes dvě a půl desetiletí. Oravec hospodaří na téměř 3 tisících hektarů půdy, které částečně vlastní a částečně pronajímá. V posledních třech let však jen sotva měl čas na pěstování plodin nebo péči o své hospodářství. Místo toho studoval dokumenty, četl korespondenci právníků nebo chodil po soudech.



    Oravec patří do skupiny dvou desítek malých a středních zemědělců na východním Slovensku, kteří se stali oběťmi moderní formy zabírání půdy — sítě, které se skládají ze slovenských místních politiků a podnikatelů, kteří kontrolují ornou půdu s cílem získání dotace EU pro zemědělské oblasti.

    Tento obchodní model je možný jednak věcnými právními mezerami a tichým prostorem ve slovenských subvenčních nařízeních a jednak existujícími mocenskými strukturami v zemi, ve které jsou dobré vztahy s vládnoucími elity podstatou.


    Oravcovy potíže začaly v roce 2015, kdy zemědělská společnost náhle začala využívat 700 hektarů orné půdy, kterou částečně vlastnil. Když se Oravec obrátil na policii, společnost ukázala falešné smlouvy o pronájmu. Policie poté uvedla, že nemohou nic dělat a že případ musí být vyřešen u soudu. Společnost, jak říká Oravec, rovněž předložila údajně padělané smlouvy o nájmu zemědělské platební agentuře (APA), která je zodpovědná za přidělování přímých dotací EU zemědělcům. V důsledku toho byly všechny platby zmrazeny. Soudy se touto záležitostí zabývají tři roky.


    Mezitím se Oravcovi podařilo získat soudní rozhodnutí, které potvrdilo jeho právní nárok na svůj majetek. Jeho cesta přes instituce však pokračuje až do dnešního dne. A co víc, v září 2016 byl Oravec zbit, když se pokusil natočit nelegitimní kultivaci své země.


    Je pozoruhodné, že až po vraždě vyšetřujícího novináře Jana Kuciaka koncem února byla odhalena řada případů politické korupce a organizovaného zločinu. Totéž se týká i pozemkových skandálů. Mezitím dokonce i vysoce postavení slovenští úředníci, jako generální prokurátor Jaromír Ciznar, přiznávají, že na východním Slovensku působí „zemědělská mafie", která zahrnuje místní politiky a podnikatele, jimž korupční úředníci napomáhají získávat dotace EU pro zemědělské oblasti.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑