Skoro 25 let potřebovaly Atény a Skopje, aby se domluvily na tom, jak se bude jmenovat stát Makedonie, píšou Sorosové ve článku pro New York Times. Podle George a Alexandra je to historický kompromis a „okno možností" pro lídry Evropy a USA, aby zvítězili nad nedostatkem jednoty a zabezpečily Balkánu bezpečnou budoucnost.
USA a Evropa ale nejsou jediní hráči v regionu, varují George a Alexandr. Podle autorů Rusko ukázalo, že je připraveno reagovat, pokud jeho zájmy něco bude ohrožovat, jako například vstup do NATO. Tak se chová i Turecko, jeho přítomnost se dá pocítit v každé zemi a Čína je největším investorem na Balkánech.
Aby byly překonány tyto tendence, je zapotřebí tvrdě odpovědět, domnívají se autoři článku. Nebude to ale lehké. Evropská unie je unavená kvůli rozšíření, a některé složité problémy jdou právě ze strany států, které vstoupily do EU po roce 2004. Konflikt Chorvatska a Slovinska, turecká přítomnost na Kypru, protidemokratická jednání v Polsku a Maďarsku.
Minulý rok země západního Balkánu slíbily, že budou zvyšovat spolupráci a teď podle Sorosů je čas vytvořit společný trh. Pomohlo by to modernizovat finanční trhy a zlepšit systém státních financí, přičemž reformy by se nediktovaly z Bruselu nebo Washingtonu. Volný pohyb lidí, zboží a kapitálu přemění celý region na atraktivní pro investice, upevní infrastrukturu a dopravu. Pracovních míst bude více, což pomůže vyřešit problém migrace mládeže do západní Evropy, tvrdí George a Alexandr Sorosové.
Mimo jiné bude mít EU možnost přijmout celou unii do sestavy, a ne každou zemi odděleně. Nová unie pomůže vyřešit místní spory, země budou schopny spolupracovat nad překonáním politických překážek při vstupu do EU včetně územních sporů, korupce a organizovaných zločinů.
Pokud se Západu nepodaří zachránit snahu Balkánu o regionální spolupráci a členství v EU, tyto země se ocitnou ve sféře vlivu Ruska, Turecka a Číny, a Balkán se zase dostane do problémů, tvrdí Sorosové ve svém článku.