Tato aliance by měla být schopná vyjednat s exportéry ropy lepší obchodní podmínky a podpořit nákup americké ropy, aby snížila vliv OPEC, píše PTI. Čína je dnes největším importérem ropy a Indie je po Spojených státech třetím největším importérem. Podle BP se obě země dohromady podílejí téměř 18 % na světové spotřebě surové ropy. Pro srovnání EU se podílí 13,4 %.
„Ekonomiky obou zemí patří mezi nejrychleji rostoucí na světě a mají obrovskou poptávku po ropě," říká deníku Global Times Qian Feng z Čínské asociace pro výzkum Jižní Asie. „Tato spolupráce jim může rozhodně přidat větší vliv na formování světových cen energií," dodává.
Indie se například s podezřením dívá na čínský projekt Jedno pásmo, jedna cesta, který mimo jiné zahrnuje i spolupráci v energetickém sektoru. Kromě toho v Indii vzbuzuje obavy čínská vojenská aktivita v Indickém oceánu. Nicméně vztahy mezi Novým Dillí a Pekingem se mohou zlepšit po dubnové návštěvě indického premiéra Naréndra Módího.
Jak podotkl Lin, prvním, kdo přišel s myšlenkou vytvoření ropné aliance, byla právě Indie před řadou let. Po propadu ropných cen však tato myšlenka již nebyla aktuální. Nový indický návrh přichází ve chvíli, kdy ropné ceny opět rostou kvůli omezení těžby členy OPEC a partnerskými zeměmi včetně Ruska.