Jean-Christophe Chartier, 52letý obyvatel francouzského města Nantes se chystá v září přijet do Ruska na transplantaci kmenových buněk. Pro Francouze, trpícího roztroušenou sklerózou, tato operace, po které následuje chemoterapie a lékařský dohled několika měsíců, je jediným řešením.
„Roztroušená skleróza zasáhla míchu a velký mozek a vede k hemiplegii," vysvětlil Jean-Christophe. Ve Francii lékaři předpisují jen každodenní příjem léků, které dovolují zpomalit rozvoj nemoci, ale je zbytečné doufat ve zlepšení stavu.
„V posledních letech se nemoc nerozvíjí, nutí ale takového aktivního a sportovního člověka jako já omezovat se. Každodenní starosti je více a více těžké vykonávat. Každý jednoduchý pohyb je skutečnou překážkou. Každodenní život se stal složitější."
Francouz se dozvěděl o metodě léčení na Facebooku. Podle jeho mínění lidé, kteří trpí roztroušenou sklerózou, nemají dostatečné informace o tomto léčení a také narážejí na velkou opatrnost některých lékařů.
„Často naši pozornost obracejí na základní riziko 0,3 % úmrtí, ale výhody této metody neukazují dost energicky. Ale vždyť 83,3 % lidí s remitentní nemocí neměli zhoršení stavu v průběhu čtyř let po transplantaci," řekl Jean-Christophe.
„Zvedám se, můžu se pohybovat, což jsem dříve nemohla udělat," sdělila své dojmy na webu Alsace.fr Francouzka, která se léčila v Rusku.
„V naší hematologické klinice lečí nemoci krve, jako je například leukemie. Bylo dokázáno, že metoda založená na transplantaci, kterou používají pro léčení leukemie, může zastavit a úspěšně se používat při léčení dalších onkologických nemocí. Například autoimunních, protože může odstranit příčinu nemoci, zničit nesprávný, agresivní imunní systém a restartovat je na nový," uvedl Fedorenko.