Podle novináře podíl sovětských vojáků na osvobozování Československa je nezpochybnitelný, a že památka mrtvým by měla být zachována, i když se to týká hrobů německých vojáků, přestože v Česku páchali odporné činy.
Historické souvislosti je potřeba řešit úplně jinde než na hřbitovech, tvrdí Buchert a dodává, že historie nikdy není černobílá a život mnoha lidí je protkán zlem i dobrem. Ve svém článku vzpomíná na osobnost maršála Koněva, pod jehož velením byla osvobozena
Praha, či na kontroverzní osobnost generála Vlasova, jehož armáda sice kolaborovala s nacistickým Německem, ale přesto pomáhali osvobozovat Českou metropoli.
Buchert také kritizuje známého českého umělce Davida Černého a jeho přemalování sovětského tanku číslo 23, který byl na pražském Smíchově umístěn v roce 1945 jako památník na osvobození Rudou armádou, na růžovo. „ Byla to od něj naprostá pitomost, pokud měl a má jiné politické postoje, měl se vyřádit jinak a jinde." Oznamuje a dodává, že Čechům ke cti nenapomáhá poškozování a vandalismus páchaný na památnících sovětských (či jiných) vojáků z dob druhé světové války.