Kvôli protestu Koltebovcov musel predseda parlamentu prerušiť Kiskov prejav a poslancov ĽSNS vykázať z rokovacej miestnosti.
Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko totiž na úvod prezidentovho vystúpenia vytiahli v laviciach nápis „VLASTIZRADCA". Po neuposlúchnutí upozornenia od Andreja Danka ich predseda parlamentu vykázal z pléna parlamentu.
„História okolo rušenia amnestií mi dovoľuje tu v rokovacej sále národnej rady pripomenúť — najmä predstaviteľom vládnej moci a parlamentnej väčšiny: od vašich slov a činov závisí, aká hlboká bude rana, ktorá v spoločnosti po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zostane aj po desiatich či dvadsiatich rokoch," povedal na úvod Kiska.
Na balkóne prezidentove slová pozorne počúval aj jeho blízky spolupracovník Martin Bútora, ktorý s ním prišiel do parlamentu.
Chce zverejnenie informácií o Kuciakovej vražde
Prezident vyjadril pochopenie pre protivládne protesty, ktoré krajinu zachvátili po novinárovej vražde. Podľa jeho názoru bola takáto reakcia vzhľadom na vysokú nedôveru občanov v štát a jeho inštitúcie.
Kriticky Kiska hodnotil nielen vládnutie súčasnej koalície, ale aj stav ciest, starnutie populácie, stav poľnohospodárstva, regionálne rozdiely, rozmáhanie sa extrémizmu a nafukovanie témy migrantov, ktorá je podľa Kisku živená len na odpútavanie pozornosti.
Blaha nemal na počúvanie Kisku žalúdok
Poslanci ĽSNS neboli jediní, ktorí prezidentovo vystúpenie neabsolvovali. V pléne neboli prítomní ani viacerí poslanci Smeru-SD, vrátane bývalého premiéra a predsedu poslaneckého klubu Roberta Fica. Svoju neúčasť avizoval na facebooku aj ďalší smerácky poslanec Ľuboš Blaha.
„Už sme to zažili viackrát a vždy je to o tom istom. Tie isté povzdychy, ten istý afekt, ten istý shakespearovský pátos, to isté čítanie Bútorových prázdnych fráz, to isté upotené a trápne divadlo," napísal na facebooku Blaha a dodal: „Nemám na Kisku žalúdok."
Ďalší koaličný poslanec Anton Hrnko z SNS Kiskovu správu pre Sputnik okomentoval stručne: „Slová, slová, slová. Nič len slová."
Opoziční poslanci boli zase opačného názoru. „A čo iné mal povedať?" odpovedal Igor Matovič (OĽaNO) na otázku médií či bolo v poriadku, že prezident stav krajiny vykreslil kriticky. Borisovi Kollárovi zo Sme rodina sa na prezidentovom prejave zase pozdávalo, že správne zhodnotil stav republiky a navrhol riešenia, ako by politici mali zvrátiť tento stav. Napriek tomu Kollárovi niektoré veci v správe chýbali.
„Prezident nehovoril o bežných ľuďoch — nehovoril o nízkych 500 eurových platoch, nevenoval sa tomu, že ľudia boli vyštvaní do zahraničia. Navyše si myslím, že takto aktívne sa prezident začal vyjadrovať až po tom, ako na neho smeráci zaútočili s obvineniami o netransparentnom financovaní politickej kampane. Dovtedy bol veľmi vlažný až vágny," povedal pre Sputnik Kollár.
Po odchode prezidenta zvolal krátky tlačový brífing aj expremiér Robert Fico. Prezidentovej správe vytkol najmä prílišnú kritickosť, neponúknutie žiadnej vízie ale upozornil aj na podozrenia, že prezident pochybil pri financovaní svojej kampane. „Ak niekto hovorí o právnom štáte a dôvere ľudí v štát, súdy, políciu a prokuratúru, tak by sa musí vysporiadať s vážnymi podozreniami, ktoré sú spojené s jeho menom," povedal Fico pred novinármi a dodal, že ešte pred prezidentskými voľbami pristúpi k zmene legislatívy, ktorá zabezpečí vyššiu transparentnosť financovania politických kampaní.
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce