Kistion vyjádřil naději, že Česko pomůže čelit stavbě tohoto plynovodu okolo Ukrajiny. Jak informují média, Babiš slíbil hostu z Kyjeva podporu na summitu EU-Ukrajina, který proběhne 9. července. Nemá ale žádné informace o tom, zdali se Česká republika na základě prosby Kyjeva rozhodla bojkotovat Severní proud-2. Jakou odpověď si tedy z Prahy odvezl Vladimir Kistion?
„Já vůbec nechápu, co s tím má Česko společného. Od něj není potřeba žádat povolení," řekl pro Sputnik ředitel Kyjevského centra politických výzkumů a konfliktologie Michail Pogrebinskij.
Pogrebinskij: Evropská komise i tak vyjadřuje kritiku vůči Severnímu proudu-2, což nepřekáží Němcům v tom, aby v tomto projektu pokračovali. Osud tohoto projektu nezávisí na žádných zemích, jako je Česko, Ukrajina či Polsko. Závisí na tom, jak velký bude americký tlak a na tom, zdali budou Evropané připraveni tomuto tlaku čelit. To je jediná věc, nakolik je mi známo, která může překážet dokončení stavby plynovodu Severní proud-2. A to, že naši ukrajinští politici nemají nic jiného na práci, než vytvářet Rusku problémy, to není žádné tajemství. Kvůli tomu i byli posazeni na své vysoké posty, které u nás není možné získat „bez víza" USA. Jedním slovem, já se vůbec nedivím tomu prohlášení, které v Praze učinil Vladimir Kistion. Domácí úkol na utopení Severního proudu-2 má nejen on, ale všichni ukrajinští politici, kteří s tím mají co společného.
Jak celkově hodnotíte spolupráci mezi Českem a Ukrajinou? Podle statistiky roste vzájemný obchod, v Praze se strany dohodly ulehčit vydávání víz pro Ukrajince. Česko má zájem na ukrajinské pracovní síle. Jedou Ukrajinci ochotně pracovat do Česka?
Co bychom měli očekávat od summitu EU-Ukrajina, který proběhne 9. července? Udělá se tam krok dál v ukrajinské europeizaci, nebo budou evropské sny Kyjeva omezeny?
Za jakými horizonty vidíte konečný cíl — vstoupení Ukrajiny do EU?
Situace se mění tak rychle, že je těžké předpokládat. Sama EU se ukázala být v přechodovém stádiu, a čím skončí současná politika jejího „restartu", což zcela jasně bude učiněno, to není jasné. Existují velká rizika dezintegrace EU. Na toto téma směle hovoří ve své knize Po Evropě bulharský politolog, intelektuál a analytik Ivan Krastev. Tam pojednává o různých variantách. Takže, nevstup Ukrajiny do EU je nyní vůle Bruselu. Ten má dnes nemálo vlastních, daleko vážnějších a osudových problémů.
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.