Ale v senátu se tento týden konalo zasedání, a jestli už ne osobně kvůli filozofovi, tak kvůli čínským Konfuciovým institutům, pracujícím na americkém území. Zařídil je republikánský senátor Marco Rubio. Celkový smysl spočívá v tom, že Konfuciovy instituty by měly být nejen prohlášeny za zahraniční agenty, ale úplně všechny zavřeny, protože ohrožují národní bezpečnost USA.
Proto jde o to, jak mohou USA čelit čínskému globálnímu kulturnímu vlivu, a to i na svém území.
Je naprosto jasné, že být dnes Číňanem je mnohem lepší než před 100 lety, kdy Čína vyvážela do celého světa spoustu hladových lidí, kteří byli ochotni přijmout jakoukoliv práci. Dnes je čínské zboží ve všech obchodech, filmy v mnoha kinech a v mnoha světadílech vidíme cesty, přístavy a budovy, které byly postaveny pomocí čínského kapitálu, většinou s cílem obchodu opět s Čínou. A to už nemluvíme o vojenské síle a dalších věcech. Je jasné, že dnes všechny zajímá, co je to za kulturu, která udělala ve světě takový zázrak během docela krátké doby. Ve 140 zemích na světě už pracuje kolem 500 Konfuciových institutů.
V USA je jich více než 100, nacházejí se většinou na území univerzit. Každý má dva ředitele — čínského a amerického. Vyučují jazyk, malířství (například zobrazit listy pivoňky akvarelem, přičemž vyučujícím tohoto umění je Američan). Vaření, tanec, hudba… ano, v určitých případech i filozofie. „Učitel Kun" skutečně vyslovil mnoho myšlenek o tom, jaká má být ideální společnost a jak má být řízena.
Dnešní politický systém Číny a řady dalších zemí je zcela „konfuciánský", ačkoliv ne všichni jsou ochotni to přiznat.
Stejně jako „šíření čínské kultury" se v USA bojí i čínské televize v angličtině, která výborně funguje po celém světě včetně Ameriky. Bojí se i vědeckých výzkumů.
A nakonec Tibet. Celé roky americká propaganda vysvětlovala obyvatelům USA, že je Tibet okupován a utlačován Pekingem. Konfuciovy instituty poskytují Američanům jiné informace o historii a současnosti Tibetu. Lidé začínají mít možnost výběru skutečností a názorů.
…Zkrátka, Západ se zatím nerozhodl, co dělat s rostoucím čínským civilizačním vlivem — zavírat se před ním pomocí „ideologického závěsu" nebo konkurovat čestným způsobem.
A my můžeme prostě ocenit ironii. Ještě zcela nedávno se hovořilo o vývozu americké ideologie do Číny. Dnes se Američané bojí čínského ideologického importu.
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce