• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Írán obnovuje obohacování uranu. Je to signál Evropě, aby se postavila USA, míní experti

    9-6-2018 Sputnik CZ 91 317 slov zprávy
     


    V pondělí Írán oznámil, že hodlá modernizovat kapacity pro obohacování uranu v Natanzu. Podle Teheránu však nadále zůstává v rámci tzv. jaderné dohody z roku 2015.

    „Naši nepřátelé nikdy nedokážou zastavit náš jaderný pokrok… Je to jejich sen a nikdy se neuskuteční," prohlásil v televizním projevu íránský duchovní vůdce Alí Chameneí. „Nařídil jsem Íránské agentuře pro atomovou energii, aby byla připravena modernizovat naše kapacity na obohacování (uranu)," oznámil.

    Ihned nato v zemi urychleně začaly přípravy na výstavbu moderních centrifug na obohacování uranu. Infrastruktura s 60 centrifugami má být hotova během měsíce, uvedl ve středu ředitel Íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí.


    Přípravné práce na centrifugách neporušují tzv. jadernou dohodu z roku 2015 (formálně Společný komplexní akční plán, JCPOA), může se však jednat o signál jejím evropským signatářům, řekla televizi RT analytička z Institutu orientálních studií Irina Fedorovová.


    „Přirozeně to lze vnímat jako varování signatářům dohody a dalším zemím, že pokud dojde na porušení dohody — nejen Spojenými státy, ale i dalšími — Írán může začít s obohacováním uranu. Spuštění centrifug zatím neznamená začátek plnohodnotného obohacování," řekla expertka.


    Donald Trump pokračuje v tlaku na evropské spojence, aby po vzoru USA odstoupily od dohody. Podle Fedorovové problematika Íránu může být využita ve vyjednáváních o dalších věcech, například o clech na ocel a hliník.



    Evropští signatáři mohou formálně zůstat stranami, ale pokud evropské společnosti zcela opustí íránský trh (což už začaly dělat), tak dohoda přestane fakticky fungovat, řekla expertka.

    Souhlasí s ní i Igor Pankratenko ze Střediska pro strategické předpovědi a prognózy. Podle něj však již může být příliš pozdě. „Problém je, že podle mě se Londýn, Paříž a Berlín již rozhodly, že dohoda je mrtvá," míní.


    Poslední naděje na zachování dohody v té či oné podobě přichází z Číny, domnívá se Pankratenko. Podle něj, pokud nejsilnější ekonomika světa dodrží své závazky, to může odradit Írán od obnovy plnohodnotného obohacování uranu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑