• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Astronomové uvedli hlavního ničitele mimozemských civilizací

    8-6-2018 Sputnik CZ 158 285 slov zprávy
     

    „Zákony fyziky vycházejí z toho, že jakákoliv „mladá" technologická civilizace, která se podobá naší, bude ovlivňovat život planety v průběhu svého rozvoje. Změna klimatu v tomto případě nabývá kosmického významu a hodnocení jeho vlivu na pravděpodobnost přežití civilizací nám pomůže pochopit, co a jak je zapotřebí s ním dělat na Zemi", řekl Adam Frank z univerzity v Rochesteru (USA).


    Frank a jeho kolegové upozornili na hlavní zvláštnost evoluce naší civilizace: v průběhu jejího rozvoje člověk začal více a více ovlivňovat život přírody a stav planety celkově. Zpravidla byl tento vliv málo příznivým.



    Astronomové vytvořili počítačový model rozvíjející se mimozemské civilizace, která spotřebovává zdroje a vylučuje určité množství skleníkových plynů do ovzduší. Příroda v tomto modelu dokázala pohlcovat tyto emise do určitého limitu a vytvářet určité množství zdrojů, což ovlivňovalo další růst civilizace a degradaci ekologie.

    Tyto výpočty odhalily nehezký obraz. Ve většině případů bouřlivý růst počtu obyvatelstva a energetických chutí civilizace přiváděly k téměř úplnému nebo úplnému jejímu vymizení v důsledku prudkého růstu teplot na planetě, pokud klima nelineárně reagovalo na posuny v podílech skleníkových plynů v atmosféře.


    Takový osud, jak zdůrazňují vědci, zasáhl dokonce i ty kultury „mimozemšťanů", které přecházely na obnovitelné a čisté zdroje energie, poté, co „objevovaly" globální oteplování. Vyhnout se tomu se podařilo pouze v těch případech, pokud se civilizace původně rozvíjela poměrně pomalu a klima reagovalo na emise se zpožděním.


    Tohle všechno podle Frankova názoru vysvětluje, proč se nám dosud nepodařilo navázat kontakty s mimozemskou civilizací: téměř všechny zřejmě zmizely po několika stovkách nebo tisících let po jejich dosažení industriální úrovně. Vědci se obávají, že něco podobného se může stát dokonce i v tom případě, pokud Pařížská dohoda o klimatu bude realizována.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑