• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Východ vs. Západ. Kdo je silnější: ŠOS nebo NATO?

    8-6-2018 Sputnik CZ 134 615 slov zprávy
     


    O celkovém vojenském potenciálu ŠOS, a zda se může vyrovnat Severoatlantické alianci, se dočtete v článku Sputniku.

    Poloha sjednocuje

    Dnes si lze pouze těžko představit situaci, v níž by země ŠOS musely spojit své síly proti společnému nepříteli, natožpak proti NATO. ŠOS není vojenský blok, její členové nemají společný obranný rozpočet, nemají společné standardy výzbroje a nesdílejí princip kolektivní obrany.


    Organizace však rozhodně není bezzubá. Rusko, Čína, Indie, Pákistán, Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán a Kyrgyzstán udílejí obzvlášť velkou pozornost otázkám bezpečnosti a boje proti terorismu, extremismu a pašování drog.


    Členové ŠOS pravidelně provádějí dvoustranná a mnohostranná cvičení, sdílejí zkušenosti z účasti v ozbrojených konfliktech a mírových misích. Sdílejí i zpravodajské informace.


    Jaderná rovnováha


    Pro srovnání celkového vojenského potenciálu členů ŠOS a NATO je možné použít ročenku Mezinárodního institutu strategických studií (IISS) The Military Balance 2018. Tento článek srovnává vojenský rozpočet, počet vojáků, jaderný arsenál a rovněž počet tanků, dělostřelectva, letectva, lodí a ponorek.



    Pokud sečteme vojenské rozpočty zemí ŠOS, tak dostaneme 300 až 320 miliard dolarů. Největší výdaje na obranu má Čína (podle oficiálních údajů 171 miliard dolarů). Země ŠOS mají dohromady 5,1 milionu vojáků. Největší armády má Čína (něco přes milion vojáků), Indie (1,4 milionu) a Rusko (900 tisíc). Pákistán je na čtvrtém místě s 654 tisíci vojáky. Tyto čtyři země jsou členy jaderného klubu. Ve výzbroji mají celkem 7320 bojových hlavic, které jsou umístěny jak na nosičích, tak i ve skladech. Z tohoto počtu má Rusko 6800 hlavic.

    Vojenské kapacity Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu jsou samozřejmě mnohem menší — dohromady kolem 110 tisíc vojáků —, ale mají strategickou polohu ve Střední Asii a bez jejich účasti by boj proti mezinárodnímu terorismu a pašování drog nebyl možný.


    Celkový obranný rozpočet 29 členů NATO je na úrovni 946 miliard dolarů a v příštích letech může přesáhnout jeden bilion dolarů. Na první příčce jsou samozřejmě Spojené státy s 610miliardovým rozpočtem. Celkový počet ozbrojených sil aliance je 3,3 milionu vojenského personálu. Na prvních třech místech jsou: USA (1,3 milionu vojáků), Turecko (500 tisíc) a Francie (203 tisíc).


    Jaderné zbraně mají USA (6600 hlavic), Francie (300 hlavic) a Británie (215 hlavic). Celkem tedy mají 7115 hlavic. V případě jaderných sil tak panuje mezi oběma organizacemi rovnováha. NATO se ale může pochlubit třikrát větším obranným rozpočtem, ale má mnohem méně vojáků.


    Na zemi, na moři a ve vzduchu


    Tanky jsou hlavní silou jakéhokoliv státu. ŠOS v jejich počtech nemá konkurenci. Pokud započteme i tanky, které má Rusko a Čína ve skladech, tak jich napočítáme 26 tisíc. NATO má pouze 15 tisíc tanků.



    V ozbrojených silách ŠOS je 33 tisíc různých děl, houfnic, minometů a reaktivních raketometů. Pokud započteme rezervy, budou čísla ještě vyšší: pouze Rusko má uskladněno 22,5 tisíce kusů dělostřelectva. NATO rovněž má čím ostřelovat. Členové Severoatlantické aliance mají dohromady 25 tisíc kusů dělostřelectva.

    Západ má v otázce námořních sil nad Východem bezesporu výhodu díky obrovskému americkému námořnictvu. Země NATO mají dohromady 2291 lodí a ponorek (včetně pobřežní stráže a pomocných lodí). V případě raketových křižníků a letadlových lodí má NATO absolutní výhodu. V námořnictvu zemí ŠOS je 1558 lodí a ponorek. Nejvíce ponorek mají USA (68 ponorek), Rusko a Čína (každá má 62 ponorek).


    Nakonec Severoatlantická aliance má největší letectvo: celkem 20,5 tisíce letounů, vrtulníků a konvertoplánů (včetně transportních, výzkumných, námořních, speciálních a výcvikových letadel). Z toho USA mají téměř 14 tisíc strojů.


    Členové ŠOS mohou vyslat do vzduchu kolem 11 tisíc letadel a vrtulníků. Asi polovina z nich patří Rusku a Číně.


    Šanghajská organizace pro spolupráci by tedy mohla být protiváhou NATO v budoucím multipolárním systému. Vojenské schopnosti obou organizací jsou zhruba srovnatelné. Nicméně zatím nelze předpovídat, že by se ŠOS stala opravdovou obrannou aliancí. Nikdo ale neví, jak bude vypadat svět v budoucnu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑