Poloha sjednocuje
Dnes si lze pouze těžko představit situaci, v níž by země ŠOS musely spojit své síly proti společnému nepříteli, natožpak proti NATO. ŠOS není vojenský blok, její členové nemají společný obranný rozpočet, nemají společné standardy výzbroje a nesdílejí princip kolektivní obrany.
Organizace však rozhodně není bezzubá. Rusko, Čína, Indie, Pákistán, Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán a Kyrgyzstán udílejí obzvlášť velkou pozornost otázkám bezpečnosti a boje proti terorismu, extremismu a pašování drog.
Členové ŠOS pravidelně provádějí dvoustranná a mnohostranná cvičení, sdílejí zkušenosti z účasti v ozbrojených konfliktech a mírových misích. Sdílejí i zpravodajské informace.
Jaderná rovnováha
Pro srovnání celkového vojenského potenciálu členů ŠOS a NATO je možné použít ročenku Mezinárodního institutu strategických studií (IISS) The Military Balance 2018. Tento článek srovnává vojenský rozpočet, počet vojáků, jaderný arsenál a rovněž počet tanků, dělostřelectva, letectva, lodí a ponorek.
Vojenské kapacity Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu jsou samozřejmě mnohem menší — dohromady kolem 110 tisíc vojáků —, ale mají strategickou polohu ve Střední Asii a bez jejich účasti by boj proti mezinárodnímu terorismu a pašování drog nebyl možný.
Celkový obranný rozpočet 29 členů NATO je na úrovni 946 miliard dolarů a v příštích letech může přesáhnout jeden bilion dolarů. Na první příčce jsou samozřejmě Spojené státy s 610miliardovým rozpočtem. Celkový počet ozbrojených sil aliance je 3,3 milionu vojenského personálu. Na prvních třech místech jsou: USA (1,3 milionu vojáků), Turecko (500 tisíc) a Francie (203 tisíc).
Jaderné zbraně mají USA (6600 hlavic), Francie (300 hlavic) a Británie (215 hlavic). Celkem tedy mají 7115 hlavic. V případě jaderných sil tak panuje mezi oběma organizacemi rovnováha. NATO se ale může pochlubit třikrát větším obranným rozpočtem, ale má mnohem méně vojáků.
Na zemi, na moři a ve vzduchu
Tanky jsou hlavní silou jakéhokoliv státu. ŠOS v jejich počtech nemá konkurenci. Pokud započteme i tanky, které má Rusko a Čína ve skladech, tak jich napočítáme 26 tisíc. NATO má pouze 15 tisíc tanků.
Západ má v otázce námořních sil nad Východem bezesporu výhodu díky obrovskému americkému námořnictvu. Země NATO mají dohromady 2291 lodí a ponorek (včetně pobřežní stráže a pomocných lodí). V případě raketových křižníků a letadlových lodí má NATO absolutní výhodu. V námořnictvu zemí ŠOS je 1558 lodí a ponorek. Nejvíce ponorek mají USA (68 ponorek), Rusko a Čína (každá má 62 ponorek).
Nakonec Severoatlantická aliance má největší letectvo: celkem 20,5 tisíce letounů, vrtulníků a konvertoplánů (včetně transportních, výzkumných, námořních, speciálních a výcvikových letadel). Z toho USA mají téměř 14 tisíc strojů.
Členové ŠOS mohou vyslat do vzduchu kolem 11 tisíc letadel a vrtulníků. Asi polovina z nich patří Rusku a Číně.
Šanghajská organizace pro spolupráci by tedy mohla být protiváhou NATO v budoucím multipolárním systému. Vojenské schopnosti obou organizací jsou zhruba srovnatelné. Nicméně zatím nelze předpovídat, že by se ŠOS stala opravdovou obrannou aliancí. Nikdo ale neví, jak bude vypadat svět v budoucnu.