Rozhodnutí rakouské vlády následovalo po incidentu v jedné z mešit financované Tureckem, kde byly spatřeny děti hrající si na vojáky 1. světové války, kteří rekonstruovali bitvu o Gallipoli.
„Rozhodnutí Rakouska uzavřít sedm mešit a deportovat imámy s klamnou výmluvou je odrazem protiislámské, rasistické a diskriminační populistické vlny v této zemi," napsal na svém Twitteru poradce tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.
1/Avusturya’nın sudan bahanelerle yedi camiyi kapatması ve imamları sınır dışı etmesi, bu ülkedeki İslam karşıtı ırkçı ve ayrımcı popülist dalganın sonuçlarından biridir. Amaç, Müslüman toplulukları ötekileştirerek siyasi kazanım elde etmektir.
— Ibrahim Kalin (@ikalin1) 8 июня 2018 г.
Dále obvinil Vídeň z ideologicky nabitých praktik, které porušují lidská práva, a dodal, že snahy o normalizaci islamofobie a rasismu musí být za všech okolností odmítnuty.
2/ Avusturya hükümetinin ideolojik tutumu evrensel hukuk normlarına, toplumsal uyum politikalarına, azınlık hukukuna ve bir arada yaşama ahlakına aykırıdır.
İslam karşıtlığının ve ırkçılığın bu şekilde normalleştirilmesi ve sıradanlaştırılması kesin olarak reddedilmelidir.
— Ibrahim Kalin (@ikalin1) 8 июня 2018 г.
Oznámení kancléře Kurze bylo zveřejněno po prozkoumání fotografií pořízených v jedné z rakouských mešit. Fotografie zobrazovaly chlapce, kteří nosili vojenské uniformy, pochodovali a nesli turecké vlajky. Jednalo se o rekonstrukci bitvy o Gallipoli (1915-1916), v níž Turci dokázali porazit spojenecké síly.
Kurz je konzistentním kritikem politického islámu; nedávno premiér inicioval zákon o ochraně dětí, který zakáže nošení hidžábu ve školkách a základních školách ve snaze ochránit děti tohoto věku před dikriminací.
Navíc se kancléř postavil proti vstupu Turecka do EU a nadále upozorňuje na systematické porušování lidských práv a základních demokratických hodnot ze strany Ankary.
V současné době žije v Rakousku kolem 100 000 tureckých občanů.