Fazrachmanov jel do Česka s cílem posílit ruskou potravinovou soběstačnost a podpořit domácí zemědělské podniky. Česká republika ke splnění tohoto úkolu může významně přispět. Jak Sputniku uvedlo tiskové oddělení Ministerstva zemědělství České republiky, „ruská strana má zájem přilákat zahraniční firmy ve všech oborech [a] tyto nabídky velmi často dostávají i české firmy".
„S panem vicegubernátorem jsme v kontaktu a na základě původní domluvy se budeme snažit poskytnout možnost odborného vzdělávání v oblasti akvakultury pro studenty z Baškortostánu, zvažujeme přípravu společného výzkumného projektu a případně stáží akademických pracovníků," dodává docent.
Jak ukazuje tato návštěva, i navzdory sankcím obě strany mají vůli rozvíjet svou spolupráci. Byť se v roce 2015 kvůli sankcím vzájemný agrární obchod propadl, český agrární export do Ruska postupně narůstá. „Ještě markantněji narůstá právě export zemědělských strojů a potravinářských technologií z ČR do Ruska," upozornili na českém Ministerstvu zemědělství. Což svědčí o nových příležitostech v oblasti nahrazování dovozu.
V živočišné výrobě spolupráce s touto ruskou republikou pokračuje velmi aktivně. Mezi úspěšně realizované české projekty patří výstavby farem a dodávky technologií pro chov skotu v Baškortostánu. „Tyto farmy do dnešní doby patří k těm s nejlepšími výsledky v regionu," podotkli na Tiskovém oddělení Ministerstva zemědělství ČR.
„Z hlediska agrárního exportu je pro nás Rusko nejvýznamnějším partnerem mimo země EU," upozornili dále na Ministerstvu zemědělství. Lze proto očekávat ještě těsnější spolupráci.