Vědci si zatím nejsou jistí, proč mamuti vymřeli. Někteří se domnívají, že to mohly zapříčinit klimatické změny na konci doby ledové včetně nedostatku čerstvé vody. Další odbornici ovšem obviňují lidi, kteří tehdy aktivně lovili zvířata.
Vědci analyzovali genom mamutího mláděte Chromy, které se udusilo v blátě. Je nejlépe zachovaným exemplářem, který se nyní podařilo najít. Podle výzkumu mládě Chroma žilo před 40 000 lety. Našli ho v roce 2009 na území ruského Jamalu vedle řeky Chroma. Kromě dobře zachované kostry, má také svaly, tuk, orgány, kůži a dokonce i krevní sraženiny uvnitř nepoškozených cév.
Odborníci na Kurčatovské univerzitě objevili mutaci, která chybí u nejbližších příbuzných mamutů, slonů Afrického a Indického. Ve výsledku analýza ukázala, že mutace změnila strukturu důležitého proteinu, dyneinu.
Vědci také našli několik zajímavých mutací v genech, které jsou spojené s posunutím molekul v buňkách, což způsobilo změnu proteinu dyneinu.
„Tato mutace nedovolovala mamutímu proteinu fungovat tak efektivně, jako u slonů. Pokud porovnáme dynein s pošťákem, který musí doručit balík včas, můžeme říct, že ten mamut je pošťák, který ztratil cestu," řekl Artem Nedolužko, vedoucí laboratoři na univerzitě v Kurčatovu.