Paní Alvarovová si je jistá, že Rusko vlastní armádu počítačových odborníků a trollů, kteří se snaží proniknout do politického systému každé země a ovlivnit vnitřní situaci ve prospěch Moskvy. Svá slova ovšem ničím nepodkládá, a proto není vůbec jasné, jak dospěla k takovému závěru.
Podle ní Rusko řídí „mnoho operací, zaměřené na likvidaci našich kognitivních schopností a schopností institucionální obrany proti ruskému pronikání do našich institucí". Na otázku, jaký mají cíl tyto operace, pokračuje: „Zlikvidovat demokracii, donutit voliče k volbě proruských stran, obsadit kontrolní silové body státu a ušetřit náklady nejen za armádu, ale i za tyto operace."
Nehledě na to, že spisovatelka žije v Kanadě, nemá pohyby o tom, že právě Česko je polygonem pro ruské trolly a dokonce i „pokusnou dezinformační laboratoří". A vliv Ruska je tak silný, že se nikdo neodváží zahájit vyšetřování zásahu do voleb.
„Jestliže se neučíme cizí jazyky, nejsme schopni porozumět správně psanému textu, nevíme, jak rozeznat zpravodajství od internetového bulváru, neučíme se ve školách o studené válce, máme v krajích komunisty, kteří řídí školství, naše děti až na výjimky necestují a my sami jsme zbytkovými produkty socialistické propagandy a školství, nemůžeme se divit, že je tak lehké si s námi pohrávat," zdůrazňuje spisovatelka.
A ještě skvělý kousek:
„Nejde primárně o šíření lží, ale o šíření hodnot, o kterých si myslíme, že tvoří pravdivý výklad světa. V tom jsou Rusové napřed. Jejich hodnoty zní: nikomu nevěř, pravda neexistuje, každý má tu svou. Neangažuj se, nedělej nic, nemá to cenu. Jsi slabý a zmatený, narušitelé tvých hodnot a pravd přicházejí ze Západu, potřebuješ jistoty a ochránce. Máš strach, vetřelci divokých mravů usilují o tvou půdu, nepotřebuješ svobodu, potřebuješ ochránit."
Toto tvrzení vypadá tak, jako by se autorka snažila všechny zastrašit, ale proč, to je nad všechna chápání.
Rozhovor krátce okomentoval na Facebooku tiskový mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčaček: „Ideový rozhovor, ošperkovaný celou řadou normalizačních termínů."
A pravděpodobně má pravdu: aby člověk vymyslel takové „šperky", potřebuje opravdu skutečný talent a velkou fantazii.
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce