Na Slovensku objevili nebezpečný druh klíštěte. S čím může být tato invaze spojena?
Na Slovensku objevili tento druh klíštěte pouze v jednom bytě. Ten byl sice klíšťaty zamořen, ale jistě nelze hovořit o invazi klíšťat. Klíště Rhipicephalus sanguineus v našich zeměpisných šířkách, tedy v České republice ani na Slovensku, není schopno přežít zimu v přírodě, protože se jedná o klíště vyskytující se v teplých oblastech na jihu Evropy. Pokud se tento druh klíštěte ve střední Evropě najde, jedná se většinou o import z jižních států.
Jakou hlavní hrozbu představují tato klíšťata, budou se rozšiřovat po celé zemi a Evropě? Zůstanou na Slovensku navždy, pokud se udrží vysoká teplota?
Kolik obětí tohoto klíštěte experti očekávají?
Toto klíště v ČR nebylo ještě zachyceno. A vzhledem k tomu, že hranice jeho výskytu se posunuji jen lehce, nepředpokládáme rozšíření tohoto klíštěte ve volné přírodě v ČR.
Jak se lidé mohou chránit před těmito klíšťaty?
Lidé se před klíšťaty obecně mají chránit použitím repelentů s obsahem účinné látky DEET a také vhodným oblečením, tedy nejlépe dlouhými světlými kalhotami, a dlouhým rukávem.
Jaké ještě hrozby a invaze nebezpečného hmyzu mohou zapříčinit změny klimatu a globální oteplování?
Díky změnám klimatu se lehce posunují hranice výskytu přenašečů onemocnění, nejedná se však o žádné drastické změny.
Mají se lidé zdržet cest do nějakých konkrétních zemí a regionů, aby nechytili klíště?
Na klíšťata přenášející různé nemoci lze narazit po celém světě, proto je nutné vždy myslet na preventivní opatření (repelenty, vhodné oblečení, aj.).