Podotýká se, že jde o vývoj okřídlené rakety námořního umístění s jadernou bojovou hlavicí a také okřídlených raket velkého doletu odpalovaných z ponorek. V rezortu předpokládají, že nové projekty umožní volbu mezi různými variantami odvety potenciálnímu nepříteli.
Jak oznámil portálu ředitel informačního projektu o jaderných zbraních Federace amerických vědců Hans Kristensen, většinu konkrétních technických konfigurací bude ještě třeba určit, v Pentagonu však už předložili počáteční projekt vyvíjených zbraní.
Podle jeho slov je místo vývoje unikátních jaderných zbraní malé síly možná také varianta vybavení balistických raket Trident D5 odpalovaných z ponorek bojovými hlavicemi malé síly W76-2.
Nové bojové hlavice je naplánováno vyvinout na základě V76-1 díky odstranění termonukleárního paliva (uranu, lithia a deuteria). V důsledku toho zůstane jenom plutoniový zapalovač a energetický výtěžek nové zbraně se sníží z jednoho sta na pět až šest kilotun TNT.
„To je mnohem jednodušší, než vyvíjet zcela novou bojovou hlavici," zdůrazňuje Kristensen.
V Pentagonu poukazují na to, že taková varianta si nevyžaduje vývoj nových jaderných bojových hlavic a nepřivede ke zvýšení jaderných zásob, a odpovídá tedy závazkům USA z nešíření zbraní hromadného ničení.