Česká republika nadále odmítá zavádět euro na svém území a odkazuje na finanční krizi a otřesy, které zasáhly evropskou společnou měnu v poslední době. Lídr nadcházející vlády také slibuje, že se bude nadále držet této strategie.
Nicméně podle českého experta a viceprezidenta Konfederace průmyslu Radka Špicara přibližně více než polovina českého exportu (65 %) směřuje do eurozóny, proto společnosti a podniky zavedení eura v Česku podporují. Pro firmy je to výhodnější cesta, než převádění do eura a závislost na změnách kurzu koruny, řekl Špicar.
„Naši členové hromadně přecházejí na euro i pro domácí obchod," řekl Špicar, 41letý bývalý výkonný ředitel společnosti Škoda Auto.
Průzkum České národní banky ukázal, že zhruba pětina všech domácích plateb mezi společnostmi byla v prvním čtvrtletí provedena v eurech, což je dvakrát více než před šesti lety.
Česká koruna za poslední dvě desetiletí získala vůči euru 41 procent, ukázala se jako jedna z nejvýkonnějších měn ve světě. Špicar ovšem uvedl, že samotná cena koruny není závažným problémem, dokud je to vázáno na ekonomické sblížení s bohatšími evropskými státy, ovšem období velké proměnlivosti kurzu představuje pro společnosti větší bolest hlavy.
Kromě přímých finančních nákladů se české podniky také obávají, že země by mohla být vyloučena z hlavního proudu Evropské unie, neboť francouzský prezident Emmanuel Macron se snaží navázat těsnější vztahy v rámci evropského bloku.
„Obáváme se, že eurozóna by se mohla stát těžištěm v EU, které by se více integrovalo a rozhodovalo o budoucnosti," řekl Špicar. „Musíme být součástí diskuse, nikoli jejím předmětem. Nesmíme se vyloučit z rozhodnutí o návrhu EU, protože na ní závisíme více než téměř jakákoli jiná země."